fot. twitter.com

Prezydent Czech mianuje A. Babisza ponownie premierem

Czeski prezydent Milosz Zeman mianuje w środę ponownie premierem przywódcę centroprawicowego ruchu ANO Andreja Babisza. Poinformował o tym A. Babisz po czwartkowym spotkaniu z M. Zemanem w prezydenckiej rezydencji w Lanach koło Pragi.

Dodał, że po nominacji będzie miał wyznaczony czas na przedstawienie nowej listy ministrów. Jak zaznaczył, jego nowy rząd mógłby ubiegać się o wotum zaufania Izby Poselskiej w tygodniu rozpoczynającym się 10 lipca.

Andrej Babisz, którego ugrupowanie zdobyło najwięcej głosów w ubiegłorocznych wyborach do Izby Poselskiej, został już raz nominowany przez prezydenta Zemana na premiera i powołał jednopartyjny rząd pełniący na razie swe funkcje mimo niezdolności do uzyskania parlamentarnego wotum zaufania. Czeska konstytucja dopuszcza taką sytuację.

Zgodnie z nią prezydent może dwukrotnie mianować premiera i proponowany przez niego rząd, który musi następnie uzyskać parlamentarne wotum zaufania. Gdy do tego nie dojdzie, prezydenta zastępuje w tworzeniu rządu przewodniczący Izby Poselskiej, ale może on wystąpić w tej roli tylko raz. Trzeci negatywny wynik głosowania w sprawie wotum zaufania skutkuje rozpisaniem nowych wyborów.

Nowy rząd premiera Babisza mają współtworzyć ANO i Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) wspierane w głosowaniach parlamentarnych przez Komunistyczną Partię Czech i Moraw (KSCM). O udziale CSSD w koalicji zadecyduje ostatecznie trwające obecnie wewnątrzpartyjne referendum, które zdaniem obserwatorów da wynik pozytywny.

PAP/RIRM

drukuj