Czechy: w Pradze zatrzymano przywódcę syryjskich Kurdów

Czeska policja zatrzymała byłego współprzewodniczącego syryjskiej partii kurdyjskiej Partii Unia Demokratyczna (PYD) Saliha Muslima – poinformowała w niedzielę turecka agencja Anatolia. Zatrzymanie cudzoziemca potwierdziła czeska agencja CzTK.

Rzeczniczka czeskiej policji Andrea Zoulova przesłała do CzTK oświadczenie potwierdzające zatrzymanie w nocy z soboty na niedzielę 67-letniego cudzoziemca. Był on poszukiwany listem gończym Interpolu na wniosek Turcji.

„Po wykonaniu niezbędnych czynności, zatrzymanego umieszczono w policyjnej celi” – oświadczyła Zoulova. CzTK podkreśla, że nie podała ona personaliów zatrzymanego.

Pierwszą informację o zatrzymaniu działacza kurdyjskiego z Syrii podała turecka agencja Anatolia. CzTK potwierdziła tę informacje w czeskiej policji. Muslim, który był współprzewodniczącym PYD, został zatrzymany w sobotę. Turcja na początku lutego wpisała Saliha Muslima na listę najbardziej poszukiwanych osób.

Po zatrzymaniu kurdyjskiego polityka, Turcja musi zwrócić się do Republiki Czeskiej z wnioskiem o jego ekstradycję, a czeski sąd podejmie decyzję o jego ewentualnym wydaniu lub wypuszczeniu na wolność.

PYD jest główną, kurdyjską siłą polityczną na północy Syrii, a były współprzewodniczący, który w zeszłym roku zrezygnował ze stanowiska, jest wpływową osobą wśród rodaków – napisała CzTK.

PAP/RIRM

drukuj