Grupa Wyszehradzka przeciwko propozycji KE ws. imigrantów

Na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie premierzy czterech państw członkowskich negatywnie ocenili propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą rozmieszczenia w krajach unijnych 40 tys. imigrantów.

W szczycie udział wzięli m.in. prezydent Francji Francois Hollande oraz unijny komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz. W Bratysławie pojawiła się również premier Ewa Kopacz, która wróciła wcześniej do kraju. Podczas kolejnych spotkań zastąpił ją wicepremier Tomasz Siemoniak.

Na wspólnej konferencji prasowej Siemoniak powiedział, że Polska jest gotowa do solidarności w kwestii imigrantów, ale – jak zastrzegł – na zasadzie dobrowolności. Podkreślił, że propozycja KE budzi fundamentalne wątpliwości wielu krajów unijnych.

Prezydent Francji oświadczył, że propozycja Komisji nie jest „odpowiednią metodą rozwiązywania tematu imigrantów”. Zadeklarował jednocześnie, że Europa musi działać i rozwiązywać problemy, które prowadzą do imigracji.

Również premier Słowacji Robert Fico zapewnił, że jego kraj nie zgodzi się na obligatoryjne kwoty uchodźców, których należałoby przyjąć. Jak ocenił, zasada dobrowolności jest zdecydowanie bardziej efektywna. „Grupa Wyszehradzka odrzuca obowiązkowe kwoty (przyjmowania imigrantów)” – oświadczył Fico.

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban przekonywał, że trzeba odróżniać imigrantów politycznych od gospodarczych. „Odrzucamy kwoty obowiązkowe, one nie są zgodne z wartościami europejskimi” – podkreślił.

Zaproponowane przez KE działania mają odciążyć kraje na południu UE, które przyjmują dziesiątki tysięcy uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. KE chce, by pozostałe państwa Unii przejęły w ciągu dwóch lat 24 tys. imigrantów od Włochów oraz 16 tys. od Greków. Jeśli plan rozmieszczenia uchodźców nie zostanie zaakceptowany w czerwcu przez kwalifikowaną większość w Radzie UE, to nie ruszy od 1 lipca, jak planowała Komisja.

Kolejnymi tematami szczytu były: bezpieczeństwo regionalne w kontekście sytuacji na Ukrainie, sytuacja w Grecji, bezpieczeństwo energetyczne, w tym unia energetyczna oraz polityka klimatyczna.

Spotkanie dotyczyło także podsumowania prezydencji słowackiej w Grupie Wyszehradzkiej, przyjęcia programu prezydencji czeskiej oraz omówienia wyszehradzkiej współpracy obronnej.

PAP/RIRM

drukuj