fot. visegradgroup.eu/pl

Węgry: Niedziela Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie

Wciągnięciem na maszty flag czterech państw Grupy Wyszehradzkiej przy wtórze hymnów wykonanych przez orkiestry wojskowe tych krajów rozpoczęła się Niedziela V4 na bulwarze u stóp Zamku Królewskiego w Budzie.

Flagi wciągnięto na maszty stojące przed bramą prowadzącą na Górę Zamkową. Każda z orkiestr państw Grupy Wyszehradzkiej dała następnie osobny koncert. Orkiestra Wojskowa z Krakowa wykonała romans Chopina, mazury, a także inne utwory, m.in. na saksofon solo.

Jak podkreślili organizatorzy, zależało im na zacieśnieniu więzów między czterema państwami wyszehradzkimi oraz na przedstawieniu ich kultury.

W ciągu dnia przewidziano także inne koncerty, m.in. węgierski Hot Jazz Band wystąpi z solistami z krajów V4, w tym z polskim trębaczem Tomaszem Grochotem z Krakowa, zaś węgierska wokalistka folkowa Agnes Herczku wykona utwory oparte na słowackich i węgierskich motywach ludowych.

Na straganach ustawionych wzdłuż bulwaru nad Dunajem można skosztować potraw państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym polskiego żurku. Są też stoiska z różnymi węgierskimi artykułami spożywczymi.

Dla dzieci przygotowano plac zabaw z zabawkami z drewna, m.in. końmi na biegunach, klockami, balią, w której można łowić drewniane rybki wędką z patyka, huśtawkami na desce oraz czteroosobową karuzelą wprawianą w ruch przez rodzica. Będą też gry zręcznościowe, warsztaty rzemieślnicze, pieczenie kołacza i przeciąganie liny.

Na otwarciu Niedzieli Grupy Wyszehradzkiej, organizowanej przez Węgierską Agencję Turystyczną, byli obecni m.in. przedstawiciele Polonii węgierskiej, w tym szefowa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski.

Węgry od 1 lipca sprawują przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

 

PAP/RIRM

drukuj