fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda spotka się z ministrem edukacji

Niebawem dojdzie do spotkania ministra edukacji, dr. hab. Przemysława Czarnka, z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Tematem ma być nowelizacja ustawy, która wzmacnia rolę kuratorów.

Nowelizacja przeszła przez Sejm 13 stycznia bieżącego roku.

– Głosowało 441 posłów. 227 głosowało „za”, 214 było „przeciw”, nikt się nie sprzeciwił. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw – ogłosiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, po głosowaniu.

Ustawa wzmacnia rolę kuratorów. Będą mogli oni kontrolować, jakie treści są przekazywane dzieciom w ramach zajęć dodatkowych, które nie są ujęte w podstawie programowej. Należy do nich np. wychowanie do życia w rodzinie.

Nowe uprawnienie – zgodnie z tym, co podkreślili autorzy noweli – ma chronić najmłodszych oraz młodzież przed demoralizacją. Przepisy doprecyzowują również sposób odwoływania dyrektorów szkół, którzy nie realizują zaleceń pokontrolnych organów nadzoru pedagogicznego. Do ustawy zastrzeżenia ma opozycja.

– To jest krok w złą stronę, bo najlepiej o edukacji dzieci są w stanie wypowiedzieć się rodzice i nauczyciele, a nie minister, który jest de facto realizatorem wizji politycznej partii rządzącej – powiedział rzecznik PSL, Miłosz Motyka.

Ostrożna jest także Konfederacja – wskazał poseł Michał Wawer.

– Ustawa przewiduje daleko idącą centralizację, która sprawi, że w momencie kiedy do władzy dojdzie Lewica czy Platforma, jednym przesunięciem wajchy będzie się dało zlikwidować wszystko, co jest prawicowe i konserwatywne w polskim systemie edukacji – oznajmił poseł Michał Wawer.

Minister edukacji wyraził nadzieję, że ustawa spotka się z poparciem głowy państwa.

– Nie mam żadnych informacji co do tego, że pan prezydent chciałby zawetować ustawę zwaną lex Czarnek – mówił dr hab. Przemysław Czarnek.

Niewykluczone, że prezydent będzie miał pytania. Wskazały na to słowa prezydenckiego ministra, Pawła Szrota.

– Pan prezydent spotka się z panem ministrem Czarnikiem. Myślę, że o tym też będą rozmawiać. Sprawa jest ważna i wymaga analizy rzeczowej, wnikliwej, ale też spokojnej – oznajmił Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta.

Na dyskusję gotowy jest szef resortu edukacji.

– Jestem w stanie rozmawiać na wszystkie możliwe szczegóły ustawy. Myślę, że również tego będzie dotyczyła nasza rozmowa, jeśli do niej dojdzie, o co zabiegam i na co mam szczególną nadzieję – podsumował szef resortu edukacji.

Nim nowelizacja trafi na biurko prezydenta, zajmie się nią Senat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl