fot. cm.kul.pl

[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński o senackiej komisji ds. Pegasusa: To nie wykroczy poza poziom teatru politycznego

To nie wykroczy poza poziom teatru politycznego. Senacka komisja właściwie nie ma żadnych uprawnień śledczych i będzie to próba zapraszania takich czy innych ekspertów, którzy będą dobierani zgodnie z kryterium przydatności politycznej i przed widzami będą roztaczali wyobrażenia o możliwościach inwigilowania oraz kontrolowania społeczeństwa. (…) Do opozycji mam pretensję, że w sytuacji, w której można racjonalnie i realnie krytykować rządzących, zajmuje się treściami małoistotnymi i próbuje robić cyrk polityczny – powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Kilka dni temu Senat podjął decyzję o powołaniu Komisji ds. nielegalnej inwigilacji programem Pegasus. [czytaj więcej] Do sprawy odniósł się prof. Arkadiusz Jabłoński.

– To nie wykroczy poza poziom teatru politycznego. Senacka komisja właściwie nie ma żadnych uprawnień śledczych i będzie to próba zapraszania takich czy innych ekspertów, którzy będą dobierani zgodnie z kryterium przydatności politycznej i przed widzami będą roztaczali wyobrażenia o możliwościach inwigilowania oraz kontrolowania społeczeństwa. Społeczeństwo chyba szybko się tym znudzi. W tym względzie do opozycji mam pretensję, że w sytuacji, w której można racjonalnie i realnie krytykować rządzących, zajmuje się treściami małoistotnymi i próbuje robić cyrk polityczny – podkreślił socjolog.

– Większe możliwości inwigilowania mają różnego rodzaju firmy prywatne. Dzisiejsze środki techniczne są takie, że przeciętny Polak może być podsłuchiwany bez większych problemów. Zawsze jest pytanie, dlaczego ktoś miałby podsłuchiwać osoby nienarażające innych na straty czy niełamiące żadnych praw? Rządzący będą mieli kłopot z tłumaczeniem, w jaki sposób działa system służący do ochrony Polaków przed przestępcami. To będzie wykorzystywane przez senacką komisję, aby uderzać, przedstawiając brak odpowiedzi ze strony rządzących jako przyznanie się do winy – zaakcentował gość TV Trwam.

Jednym z rzekomo podsłuchiwanych polityków był Krzysztof Brejza, senator Platformy Obywatelskiej. Tymczasem Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, ojciec senatora, usłyszał zarzuty w tzw. aferze fakturowej.

– Nie chce mi się wierzyć, żeby była aż taka forma, którą znamy od dłuższego czasu, czyli jeżeli jesteś oskarżony o przestępstwo i złamanie prawa, to wtedy krzycz głośno, że ma to podtekst polityczny i jesteś ofiarą nagonki politycznej. (…) Najgorszą rzeczą, która mogłaby się wydarzyć, byłaby próba odwrócenia zależności, czyli osoby winne krzyczą: „łapcie złodzieja”, starając się bronić w ten sposób samych siebie przed realnymi oskarżeniami o nadużywanie władzy czy inne formy łamania prawa – mówił prof. Arkadiusz Jabłoński.

Osobami, które zabiorą głos na senackiej komisji, są m.in. Marian Banaś, szef Najwyższej Izby Kontroli (NIK), oraz Krzysztof Kwiatkowski, były szef NIK.

– Każda dotychczasowa komisja miała sens wtedy, kiedy ujawniała niejawne mechanizmy funkcjonowania władzy. Chodzi zwłaszcza o ukryte mechanizmy, które mogły być wykorzystywane przeciwko obywatelom. Może teraz pan Kwiatkowski czy pań Banaś ujawnią kwestie dotyczące finansowania, bo to głównie badali jako szefowie NIK-u, służb specjalnych i będą próbowali wyciągać z tego wnioski dotyczące samego funkcjonowania służb, wskazując na takie czy inne niedoskonałości formalne związane z zakupami sprzętu czy finansowaniem różnych operacji – powiedział gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl