PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: Szwajcaria ma nieskazitelną opinię w Polsce; U. Maurer: Nasze kraje dzielą te same wartości

Szwajcaria i Polska podzielają te same wartości; kochamy niepodległość i jesteśmy ciężko pracującymi narodami – podkreślił we wtorek w Warszawie prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Ueli Maurerem. Prezydent Andrzej Duda zauważył, że Szwajcaria cieszy się w Polsce nieskazitelnie dobrą opinią.

Prezydenci Duda i Maurer zainaugurowali w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich obchody 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską i Konfederacją Szwajcarską. W uroczystości wzięli udział także skoczkowie narciarscy Andreas Kuettel i Kamil Stoch.

„Szwajcaria i Polska podzielają te same wartości. Kochamy naszą niepodległość i jesteśmy ciężko pracującymi narodami” – oświadczył Ueli Maurer. Jak zaznaczył, ponad 200 szwajcarskich firm działa aktywnie w Polsce dając zatrudnienie ponad 45 tys. osób.

Szwajcarski prezydent pogratulował Polsce jej drogi rozwoju.

„Polska jest teraz ważnym graczem w Europie, a także wagą ciężką w gospodarce europejskiej i z tego powodu Polska zasługuje na nasz szacunek” – zapewnił.

Podkreślił, że Polska i Szwajcaria są sobie bliskie w wielu dziedzinach: kultury, nauki, edukacji, ale również międzynarodowych finansów i sportu.

„Skoki narciarskie stanowią dobry przykład kolejnego kroku w następne sto lat naszych stosunków dyplomatycznych. Aby osiągnąć dobre wyniki w skokach narciarskich, trzeba połączyć kilka rzeczy: trzeba się dobrze rozpędzić, dobrze odbić, potem poszybować jak ptak i dobrze wylądować. Szwajcaria jest gotowa wskoczyć w kolejne sto lat bilateralnych relacji” – mówił U. Maurer.

Prezydent Andrzej Duda zauważył, że czasie, gdy Polski nie było na mapie świata w historii Szwajcarii zapisały się nazwiska takich Polaków jak Tadeusz Kościuszko – bohater walk o wolną Polskę i Stany Zjednoczone; Ignacy Paderewski, „wielki, wspaniały kompozytor i pianista, ale także wspaniały polski dyplomata i polityk, premier”; Władysław Plater, dzięki któremu w Rapperswilu powstało Muzeum Polskie.

Jak zaznaczył, w Szwajcarii mieszkali też polscy prezydenci: Gabriel Narutowicz, który elektryfikował Szwajcarię zanim przybył do Polski i został prezydentem, Ignacy Mościcki, późniejszy prezydent RP, wielki przedsiębiorca.

„Wszyscy oni w czasie, gdy Polski nie było na mapie, znaleźli bezpieczne schronienie, miejsce, gdzie mogli pracować, uczyć się, własne w Szwajcarii. Tam wyciągnięto do nich przyjazną rękę, właśnie tam spotkali się z życzliwością i dobrym słowem” – powiedział Prezydent RP. Zaznaczył, że w czasie II wojny światowej „ich los podzielili polscy żołnierze”.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że ze względu na wspólną historię i pomoc, jakiej Szwajcaria udzielała w przeszłości Polakom, dziś Polacy „dobrze kojarzą Szwajcarię, szanują ją i uważają za przyjazny kraj, w którym mieszkają dobrzy ludzie”.

„Można śmiało powiedzieć, że Szwajcaria cieszy się w Polsce nieskazitelnie dobrą oceną” – dodał.

Jak zaznaczył, „dziś po 30 latach, kiedy Polska znowu jest państwem całkowicie niepodległym, prawdziwie suwerennym cieszymy się w Polsce obecnością wielu Szwajcarów, a przede wszystkim szwajcarskich firm”.

„Cieszymy się tym, że w Szwajcarii może być, pracować, kształcić się wielu polskich naukowców i studentów, chociażby w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych” – podkreślił.

Prezydent wyraził też satysfakcję, że „możemy ze Szwajcarii czerpać dobre wzorce i korzystać ze środków ze szwajcarskiego mechanizmu finansowego dla rozwoju Polski”.

„Cieszymy się, że po tylu, tylu latach przyjaźń pomiędzy Polską a Szwajcarią, Polakami i Szwajcarami przynosi ponad 40 tys. miejsc pracy w Polsce stworzonych przez przedsiębiorców szwajcarskich, przynosi też dochody w Polsce szwajcarskim przedsiębiorcom” – mówił polski prezydent.

Wyraził nadzieję, że dobra współpraca Polski i Szwajcarii na wielu forach międzynarodowych, m.in w Banku Światowym i w ONZ, będzie nadal się rozwijała.

„Mamy w Polsce taki program – „500 plus”, który się powszechnie dobrze kojarzy. Wierzę w to i życzę i panu prezydentowi i sobie i Polsce i Konfederacji Szwajcarskiej, żeby kiedyś dwóch naszych prezydentów spotkało się i żeby tam było <<500 plus>>” – powiedział Andrzej Duda nawiązując do logo obchodów 100-lecia relacji dyplomatycznych miedzy Polską a Szwajcarią, na którym widnieje m.in. znak „100 plus”.

PAP/RIRM/TV Trwam News

 

drukuj