fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

[TYLKO U NAS] Min. J. Brudziński: Na wszystkich kapłanów próbuje się przerzucać grzechy jednostek

Ludzie nieodpowiedzialni, źli, próbują przerzucać na ramiona wszystkich kapłanów grzechy czy słabości jednostek – powiedział we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Polityk poruszył temat ataku na księży, odnosząc się do filmu „Kler” oraz niedawno powstałego „Tylko nie mów nikomu”, który – jak powiedział szef MSWiA – jest „niezwykle poruszający, ostry i pokazujący też zło i grzech, które w Kościele występuje”.

– Nie mam najmniejszego zamiaru relatywizować i udawać, że tego problemu nie ma. On występuje i należy bezwzględnie egzekwować prawo wobec tych, którzy krzywdzą dzieci. Nie ma znaczenia, czy ktoś nosi koloratkę, jest kapłanem katolickim, prawosławnym czy jest imamem lub rabinem. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest znanym celebrytą, reżyserem – zaznaczył minister Joachim Brudziński.

Proszę zwrócić uwagę na to, jaka była reakcja tzw. mainstreamu, niektórych polityków, dziennikarzy, stacji telewizyjnych podczas sprawy reżysera Romana Polańskiego – kontynuował.

– Jedna z „aktoreczek”, która jest na każdej antyrządowej demonstracji – wspiera Komitet Obrony Demokracji, Platformę Obywatelską – broniąc Polańskiego powiedziała, że trzynastoletnie dziewczynki same wskakują do łóżek dorosłym mężczyznom. Inny z polityków PO mówił, że tu trzeba pamiętać o tym, jakie zasługi dla kultury polskiej ma pan Polański i nie należy go tu „krzywdzić”, bo wymiar sprawiedliwości w USA jest bardzo surowy. Z ust tych samych ludzi dzisiaj pod adresem Kościoła jest próba odpowiedzialności na wszystkich – zauważył gość „Aktualności dnia”.

Szef MSWiA powiedział również, że „może dać świadectwo własnego życia, przeszło 50-letniego, że dzięki Bożej Opatrzności i szczęściu, jakie miał w życiu, powinien każdego kapłana i siostrę zakonną, których spotkał, całować po rękach, bo byli to ludzie święci, kochający Pana Boga i Kościół”.

– Teraz próbuje się przerzucać odpowiedzialność za – nie tylko w moich oczach, ale i całego społeczeństwa – wyjątkowo ohydny grzech, jakim jest przestępstwo pedofilii dokonane przez poszczególne osoby, na całą wspólnotę Kościoła. Jest to absurdalnie niesprawiedliwe i na to nie może być zgody. Natomiast absolutnie – i tutaj taką wolę deklarujemy – walkę podejmujemy. Wiem, że Kościół też podejmuje coraz szersze wysiłki. Wypowiada się w tej sprawie Episkopat, są powoływane odpowiednie komisje i te sprawy idą do przodu. Nie możemy się godzić na to, żeby jednostkowe przestępcze zachowania rzutowały na wszystkich ludzi Kościoła, wszystkich kapłanów, zakonników czy siostry zakonne – zaznaczył.

Polityk podkreślił również, że obecnie nastał dla kapłanów „trudny czas”.

– Ludzie nieodpowiedzialni, źli, próbują przerzucać na ramiona wszystkich kapłanów grzechy czy słabości jednostek. Naprawdę pamiętajmy, abyśmy modlili się za naszych kapłanów, księży, żeby wytrwali w tym powołaniu kapłańskim i wytrzymali te niejednokrotnie niesprawiedliwe ataki – powiedział szef MSWiA.

Cała rozmowa z ministrem Joachimem Brudzińskim dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj