fot. pixabay.com

Federacja Rosyjska wydaliła 20 czeskich dyplomatów. W odpowiedzi Komisja Europejska wydaje oświadczenie

Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie decyzją Rosji o wydaleniu 20 czeskich dyplomatów z Moskwy. W swoim oświadczeniu Komisja Europejska wyraziła poparcie i solidarność z Republiką Czeską.

W 2014 roku doszło do wybuchu w składzie amunicji, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli Czech. W sobotę rząd kraju uzyskał podejrzenie, że za zdarzeniem stali agenci rosyjskich służb bezpieczeństwa, dlatego podjął decyzję o wydaleniu z Pragi 18 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej, którzy zidentyfikowani zostali jako funkcjonariusze służb.

W reakcji Rosja nakazała opuścić kraj 20 pracownikom czeskiej placówki w Moskwie. Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Czech, Jan Hamaczek, po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE poprosił unijnych partnerów o solidarność. Komisja Europejska wydała oświadczenie chwilę później.

„Unia Europejska jest głęboko zaniepokojona powtarzającym się negatywnym wzorcem niebezpiecznego, złośliwego zachowania Rosji w Europie (…). Rosja musi zaprzestać tych działań, które naruszają ugruntowane międzynarodowe zasady i normy oraz zagrażają stabilności w Europie” – poinformowała Komisja Europejska.

Wiceprzewodniczący KE Joseph Borrell podkreślił, że Unia jest zjednoczona i solidarnie stoi po stronie Czech.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl