fot. PAP/Marcin Gadomski

W Tczewie odsłonięto tablicę upamiętniającą policjantów zamordowanych przez niemieckiego i sowieckiego okupanta

Na budynku przedwojennej Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie przy ul. Lecha 9 odsłonięto we wtorek tablicę upamiętniającą policjantów zamordowanych w latach 1939-45 przez niemieckiego i sowieckiego okupanta. Uroczystość rozpoczęła tegoroczne wojewódzkie obchody święta policji.

https://twitter.com/IPNGdansk/status/1549376540147949569

Uroczyste obchody święta policji rozpoczęły się we wtorek odsłonięciem tablicy upamiętniającej policjantów Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie zamordowanych w latach 1939-45 przez niemieckiego i sowieckiego okupanta.

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński podkreślił znaczenie miejsca upamiętnienia, a także rolę, jaką w trudnych czasach pełniła Policja Państwowa.

„Budowaliśmy naszą tożsamość, naszą niepodległość w sposób wyjątkowo trudny. Tysiącletnia tradycja i historia naszego państwa, to okres, kiedy byliśmy mocarstwem, pokonywaliśmy największych gigantów, ale był również czas, kiedy znikaliśmy z map historycznych” – stwierdził w trakcie wystąpienia.

Dodał, że zawsze pojawiał się jednak moment, kiedy siła naszego narodu, ludzi, budowała wszystko od nowa.

„Wstawaliśmy z kolan, zrywaliśmy kajdany, stawaliśmy się niepodlegli, jesteśmy narodem szczególnym” – ocenił nadinspektor.

Komendant podkreślił, że siła narodu to także policjanci, którzy są umieszczeni na tej tablicy, ludzie wyjątkowi, którzy złożyli ślubowanie bronić bezpieczeństwa państwa i obywateli nawet z narażeniem życia i to życie złożyli na ołtarzu wolności naszej ojczyzny.

Dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Paweł Warot powiedział, że Instytut Pamięci Narodowej stara się czcić pamięć Polskich bohaterów, pamięć tych, którzy całą swoją działalnością, swoją pracą przyczynili się do budowy niepodległego kraju.

„Policja była formacją, państwowotwórczą. Policjanci strzegli prawa, byli symbolem państwa, dlatego też okupantom zależało na tym, aby wymordować korpus policji” – tłumaczył.

Dodał, że w sowieckiej strefie okupacyjnej do niewoli trafiło 12 000 policjantów.

„Sowieci uznali wszystkich za wrogów, uznali, że z nimi nie będzie można współpracować, że są antykomunistami, że kochając Polskę do końca będą bronić ojczyzny i za to zostali zamordowani” – podkreślił dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

Tablica zamontowana na budynku przy ul. Lecha 9 została przygotowana i sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

Po odsłonięciu tablicy upamiętniającą policjantów zamordowanych w latach 1939-45, na placu Hallera w Tczewie odbyły się uroczystości wojewódzkiego święta policji.

Obecny na uroczystościach Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk podziękował funkcjonariuszom za ich pracę. Zwrócił również uwagę na działania, które przez ostatnie miesiące podejmowali policjanci: na granicy polsko-białoruskiej, a także w ramach działań przyjmowania uchodźców do Polski. Przypomniał również pracę policjantów w trakcie pandemii, czyli odwiedzanie przez mundurowych osób przebywających na kwarantannie. Szymczyk wskazał, że policjanci takich kontroli przeprowadzili w całym kraju ponad 137 mln. Zwrócił również uwagę na wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa Polaków, który wynika z działań policji.

Po przemówieniu komendanta wręczono odznaczenia państwowe i resortowe raz nominacje na wyższe stopnie służbowe.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl