fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Komendant Główny Policji: Dziękuję wszystkim policjantom za zaangażowanie; zawsze będę po waszej stronie

W związku z coraz częściej pojawiającymi się atakami hejtu wobec nas policjantów i pracowników cywilnych policji oraz naszych rodzin zapewniam, że stoję z Wami w jednym szeregu – napisał w liście Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Dodał, że osoby, które dopuszczają się takich czynów, poniosą odpowiedzialność.

„Pandemia COVID-19 sprawia, że wszyscy musieliśmy spojrzeć na otaczający nas świat z zupełnie innej strony. Obawa o zdrowie i życie zmieniły naszą codzienność, formy pracy i aktywności” – podkreślił w liście Komendant Główny Policji.

Wskazał, że stan epidemii stał się wyzwaniem w kontekście realizacji konkretnych zadań oraz wzajemnych kontaktów.

„Ten trudny czas wymaga od nas wszystkich wyrzeczeń i odpowiedzialności za innych, za zdrowie i życie drugiego człowieka” – zaznaczył gen. insp. Jarosław Szymczyk.

W liście do policjantów i pracowników cywilnych przypomniał, że na początku działań związanych z walką z epidemią koronawirusa funkcjonariusze wspomagali Straż Graniczną m.in. w kontroli osób wracających z kraju, czy konwojach obcokrajowców wracających do swoich krajów. Wspomniał także o kontrolach osób będących na kwarantannie.

„W dużej mierze, dzięki Waszej postawie i działaniu, Polska uniknęła tak trudnych sytuacji, jakie miały miejsce na świecie, gdy służby często były bezradne” – ocenił.

Według Komendanta Głównego Policji wprowadzane nakazy i zakazy nie miały na celu ograniczenia czyichkolwiek praw, lecz dbanie o zdrowie i życie.

„Wiem, że czasem musieliśmy pokazać stanowcze działanie policji. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze respektowanie prawa spotykało się i spotyka ze zrozumieniem ze strony wszystkich obywateli. Jednak, jako formacja, wszystkich musimy traktować jednakowo, niezależnie od wyznawanych poglądów, sympatii politycznych, statusu społecznego, czy środowisk” – podkreślił.

„Chciałbym w tym miejscu raz jeszcze podkreślić, że wysoko oceniam nasze wspólne działania i nie zgadzam się z hejtem, który niestety dotyka nas i nasze rodziny. Wiem, że realizujecie swoje zadania profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem. Zapewniam Was Koleżanki i Koledzy, że każdej takiej sytuacji przyglądam się dokładnie i analizuję materiały dużo szerzej, niż tylko to, co pojawia się w sieci. Zdaję sobie sprawę, że osoby, które zamieszczają te treści, wybierają zwykle jedynie wygodny dla siebie fragment. Jednak po zapoznaniu się z całym materiałem, zazwyczaj okazuje się, że nasza reakcja była adekwatna do zaistniałej sytuacji, a policjanci działali zgodnie z prawem” – napisał generał dodając, że chyli czoła przed policjantami i pracownikami cywilnymi policji za ich „ogromne zaangażowanie i odpowiedzialność, z jaką wykonują codzienną służbę i pracę”.

Podziękował również swoim podwładnym za rezygnację z zaplanowanych urlopów, czy dni wolnych.

„Kiedy wytrwaliście, choć inni przypisywali nam najgorsze intencje, kiedy nie baliście się działać – stojąc na straży prawa” – poinformował.

„Przekażcie także słowa wdzięczności najbliższym, którzy również niosą ogromny ciężar naszej służby i pracy” – dodał.

W liście poprosił także, aby policjanci tak jak dotychczas „konsekwentnie i profesjonalnie respektowali przestrzeganie obowiązujących nas wszystkich zasad”.

„Wiem, że nie jest to łatwe, ale nie wolno nam ulegać presji i naciskom, płynącym ze strony tych, którzy nie respektują i nie szanują obowiązującego w Polsce porządku prawnego. Dla nas zawsze prawo i jego przestrzeganie musi być wartością najwyższą” – wskazał gen. insp. Jarosław Szymczyk.

„Chciałbym dziś zaapelować do osób, które w ostatnim czasie, w sposób szczególnie lekceważący, dopuszczały się łamania obowiązujących przepisów, o zaprzestanie swoich działań i podporządkowanie się regułom. Obowiązują one nas wszystkich i są ze zrozumieniem przestrzegane przez absolutną większość naszych obywateli. Za tę postawę bardzo wszystkim Państwu dziękuję” – dodał gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślając, że osoby, które będą łamać obowiązujące prawo muszą się liczyć z adekwatną do sytuacji reakcją ze strony policji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl