fot. gdansk.ipn.gov.pl

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł w Działdowie dowody niemieckich zbrodni

W dniach od 4 do 10 lipca bieżącego roku naczelnik gdańskiego pionu śledczego IPN wraz z grupą biegłych i specjalistów z zakresu archeologii i antropologii pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dokonał przełomowego odkrycia miejsca zdeponowania szczątków ludzkich. Na terenie niemieckiego obozu w Działdowie odkryto grób kilku tysięcy więźniów i ujawniono kilkanaście ton prochów ludzkich.

Naczelnik gdańskiego pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej prowadził wspólne badania z grupą biegłych i specjalistów z zakresu archeologii i antropologii. Na terenie obozu w Działdowie (Soldau) naukowcy znaleźli dowody wskazujące na niemieckie zbrodnie.

Konferencja prasowa prezesa IPN, dr. Karola Nawrockiego, dotycząca odnalezienia dowodów niemieckiej zbrodni polegającej na zacieraniu na terenie Europy Wschodniej śladów wojennego ludobójstwa odbędzie się już w środę o godz. 12.00 w okolicach Działdowa.

Dokładną lokalizację konferencji i miejsca odnalezienia dowodów niemieckiej zbrodni można znaleźć [tutaj].

Funkcjonujący w latach 1939-1945 lager Soldau był ważnym ogniwem w niemieckim systemie terroru na ziemiach Polski północnej. Dokonywane przez okupanta formalne zmiany nazwy i przeznaczania obozu (obóz przejściowy, obóz jeniecki, obóz pracy wychowawczej), nie przesłoniły podstawowego zadania, jakim była planowa eksterminacja polskiej elity narodowej północnego Mazowsza, w tym szczególnie duchowieństwa.

Więcej o niemieckim lagerze Soldau w Działdowie można przeczytać [tutaj].

Biuro Rzecznika Prasowego IPN/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl