fot. PAP/Adam Warżawa

W Gdańsku wręczono Krzyże Wolności i Solidarności 53 działaczom opozycji antykomunistycznej, m.in. Andrzejowi Jaworskiemu

53 osoby zaangażowane w działalność antykomunistyczną otrzymały w piątek w sali BHP Stoczni Gdańskiej Krzyże Wolności i Solidarności. Sześć odznaczeń zostało przyznanych pośmiertnie. Odznaczenie otrzymał m.in. Andrzej Jaworski, przewodniczący Instytutu Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

https://twitter.com/mygdansk/status/1167407139117326337

Odznaczenia wręczał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

„To wy nadaliście sierpniowi imię solidarność. Ruch Solidarności, niepowtarzalny i wyjątkowy. Ruch, który zaczął odpychać z tej części Europy, po 60 latach od powstrzymania w roku 1920, zło komunizmu. Ta walka zakończyła się zwycięstwem, to jest wasze zwycięstwo” – mówił do zebranych szef IPN.

Podkreślił, że „Solidarność” wyrosła z „marzeń o wolną i niepodległą Polskę” i „rdzenia europejskiej tożsamości”.

„Rodziła się pod krzyżem. To tu w 1980 r. była historia i tożsamość europejska. <<Solidarność>> ze swego ducha jest w Europie. Tylko jaka ta Europa ma być? Czy to jest Europa budowniczych katedr, czy ich burzycieli, jakobińskiego szaleństwa? <<Solidarność>> zostawiła nam jedną odpowiedź. Ona rodziła się i wzmacniała te fundamenty europejskiej tożsamości, które przez system komunistyczny były rozbijane. To wy przywróciliście godność i wolność milionom Polaków. I ponieśliście to pragnienie niepodległości poza granice Polski. To stąd, z Gdańska wyszła ta iskra wolności” – dodał dr Szarek.

Zaapelował też do wyróżnionych, aby szczególnie młodemu pokoleniu przekazywać „opowieść o tym niezwykłym czasie, sierpnia 1980 r.”.

„Kolejny łańcuch naszej pamięci. Od tego zależy przyszłość Polski” – ocenił.

Podziękowanie odznaczonym za „bohaterstwo i trud” w latach 80. złożył też przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

„Bo dzisiaj odważnych nie brakuje, a wtedy w tym trudnym okresie czasu trzeba było przezwyciężyć lęk i stanąć w pierwszym szeregu i to byliście wy” – zaznaczył.

W imieniu nagrodzonych głos zabrał ks. Józef Klażyński.

„Odznaczenie nas Krzyżem Wolności i Solidarności jest wyróżnieniem pokoleń Polaków walczących o wolną i niepodległą Polskę i demokrację. Ten Krzyż zobowiązuje na przyszłość. Krzyże w naszej tradycji są rękojmią i znakiem wolności oraz umiłowania Ojczyzny” – mówił kapłan.

W ramach uroczystości odbyła się prezentacja najnowszej publikacji IPN „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989”, tom 3. Książka zawiera ponad 1000 biogramów.

„To monumentalne dzieło powstało, żeby nikt z ludzi Solidarności nie został zapomniany, tych, którzy pozostali wierni temu dziedzictwu” – podkreślił dr Jarosław Szarek.

https://twitter.com/ACJaworski/status/1167473861648113664

Krzyż Wolności i Solidarności przyznawany jest przez prezydenta na wniosek prezesa IPN, do którego z wnioskami mogą się zwracać samorządy, organizacje społeczne, a nawet osoby prywatne. Został ustanowiony w 2010 roku. Po raz pierwszy nadano go w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy wydarzeń w Radomiu. Jest nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl