fot. wikipedia.org

Tankowiec z 2 milionami baryłek irańskiej ropy płynie do Gdańska

W niedzielę w Gdańsku spodziewane są dwa tankowce transportujące 2 mln baryłek irańskiej ropy dla Grupy Lotos – podała w piątek spółka. Będzie to pierwszy od wielu lat transport irańskiej ropy do rafinerii w Gdańsku.

Grupa Lotos poinformowała w piątek, że tankowiec „Atlantas”, transportujący 2 mln baryłek irańskiej ropy naftowej dla Lotosu, dotarł właśnie do Cieśnin Duńskich.

„Trwa trudna operacja Ship-to-Ship Transfer – przepompowania części ładunku na drugi, mniejszy zbiornikowiec. Oba tankowce spodziewane są w Naftoporcie w Gdańsku 14 sierpnia” – podano.

Około 700 tys. baryłek ropy musi być przed wejściem na Bałtyk przeładowane na mniejszy statek, z uwagi na głębokość Cieśnin Duńskich, ograniczającą maksymalne dopuszczalne zanurzenie tankowców do 15 metrów.

Transport surowca odbywa się na mocy porozumienia pomiędzy Grupą Lotos S.A. oraz National Iranian Oil Company (NIOC), spółki odpowiadającej za sprzedaż irańskiej ropy na światowych rynkach. Jest efektem działań ukierunkowanych na zwiększenie poziomu dywersyfikacji źródeł pozyskania surowców strategicznych oraz wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.

Nawiązanie współpracy umożliwiło zniesienie sankcji międzynarodowych nałożonych na Iran w zakresie handlu ropą naftową. Dzięki temu, jak podano, „po raz pierwszy od wielu lat ropa irańska trafi do rafinerii LOTOSU w Gdańsku”.

Cytowany w komunikacie, prezes Grupy Lotos S.A., Robert Pietryszyn przyznał, że „Lotos jest zainteresowany każdą uzasadnioną współpracą w zakresie dostaw ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku”. I zadeklarował: „W oparciu o różne kierunki dostaw oraz inwestycje we własne złoża wzmacniamy bezpieczeństwo Polski w sektorze energii”.

„Atlantas” opuścił terminal załadunkowy Kharg Island w Iranie pod koniec czerwca br. Do tej pory przepłynął 12 tysięcy mil morskich, okrążając po drodze Afrykę (statki tej klasy po załadowaniu mają zbyt głębokie zanurzenie, by przepłynąć przez Kanał Sueski).

Jednostka jest supertankowcem typu VLCC (Very Large Crude Carrier) i należy do największych na świecie jednostek przewożących ropę. Jednostka będzie największym tankowcem, jaki do tej pory zawinął do Naftoportu.

Grupa Lotos jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym, zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej.

PAP/RIRM

drukuj