fot. pixabay.com

W sobotę ruszą zapisy na szczepienia przeciwko HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego

Bezpłatny program szczepień przeciwko HPV ogłosił premier Mateusz Morawiecki, który wraz z ministrem zdrowia, Adamem Niedzielskim, zainaugurował również kampanię informacyjną na ten temat.

Na wspólnej konferencji prasowej premier i minister zdrowia ogłosili, że w sobotę, 27 maja, o godz. 7.00 ruszą zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że tam, gdzie można zapobiegać nowotworom, już teraz rząd wprowadza konkretne działania.

– Bardzo cieszę się, że dziś wdrażamy to, co zapowiedzieliśmy, czyli darmową i dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy – mówił premier RP.

Jak poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski, wizytę można będzie umówić przez e-rejestrację, infolinię 989 lub w przychodni. Sczepienia ruszają 1 czerwca.

– To szczepienie będzie systematycznie kierowane do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011. Szczepienie będzie dla nich zaoferowane – wskazał minister Adam Niedzielski.

Nieodpłatne preparaty mają chronić w przyszłości przed nowotworami narządów płciowych. Według informacji resortu realizacja szczepień przeciw HPV ma się odbywać w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak przekazał minister zdrowia, uruchomiono również specjalną stronę, która będzie informowała o punktach, gdzie można wykonać szczepienia. W kraju jest ich już ponad 1,3 tysiąca.

Programy szczepień przeciw HPV prowadzone są aktualnie w ponad 100 krajach na świecie, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl