Szczepionki przeciw HPV będą refundowane

W pierwszej połowie tego roku mają ruszyć refundowane szczepienia przeciw HPV dla chłopców i dziewcząt. Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Na rynku dostępne są trzy preparaty.

Wkrótce szczepionki przeciw HPV będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczepienia nie będą wpisane do Programu Szczepień Obowiązkowych.

Wirusa brodawczaka ludzkiego przenoszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr n. med. Michał Sutkowski, zachęcił do przyjęcia szczepionki.

Lekarz zwrócił uwagę, że zakażenie wirusem w przypadku kobiet może grozić m.in. rakiem szyjki macicy.

Wirus zakaża 80 proc. kobiet i 80 proc. mężczyzn. Każdego roku na świecie odnotowuje się blisko pół miliona zachorowań na nowotwory szyjki macicy, z tego połowa kobiet umiera. Choroba dotyczy kobiet młodych, aktywnych zawodowo, kobiet, które są mamami lub planują nimi być – mówił dr n. med. Michał Sutkowski.

Resort zdrowia zapowiadał wcześniej, że szczepienia będą oferowane chłopcom i dziewczynkom w wieku 12 i 13 lat.

Polska jest obecnie ostatnim krajem, który nie zapewnia bezpłatnego dostępu do szczepień przeciwko wirusowi HPV.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl