fot. https://www.facebook.com/Dowodztwo.Operacyjne

Dowództwo Operacyjne RSZ: Na misje kierowani są tylko żołnierze zaszczepieni przeciw COVID-19

Do wszystkich kontyngentów wojskowych będą kierowani żołnierze i pracownicy, którzy posiadają uodpornienie przeciwko COVID-19; obecnie w Polskich Kontyngentach Wojskowych pierwszą dawką zaszczepionych jest 100 proc. żołnierzy, natomiast drugą 99,7 proc. – poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ.

Dowództwo Operacyjne RSZ, odpowiadając na pytania PAP, poinformowało, że obecnie w wszystkich PKW pierwszą dawką zaszczepionych jest 100 proc. żołnierzy, natomiast drugą 99,7 proc.

„Ze względów bezpieczeństwa Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych określił, że do wszystkich kontyngentów wojskowych będą kierowani żołnierze i pracownicy, którzy posiadają uodpornienie przeciwko COVID-19” – napisano w odpowiedzi.

Jak wyjaśniono taka praktyka wynika z tego, że szpitale w miejscach stacjonowania PKW nie mają możliwości przyjęcia dużej liczby żołnierzy, gdyby zaszła potrzeba hospitalizacji w związku z dużą skalą zachorowań na COVID-19, chociażby ze względu np. na brak odpowiedniej ilości respiratorów.

„Należy podkreślić, że życie i zdrowie żołnierzy traktowane jest zawsze priorytetowo, dlatego muszą być oni w pełni zaszczepieni” – podkreślono.

Dowództwo przypomniało też, że od początku udziału polskich żołnierzy w misjach poza granicami państwa „istnieje określony kalendarz szczepień ochronnych” (także przeciwko innym niż COVID-19 chorobom).

„Cała seria przyjmowanych szczepień ma na celu wyeliminowanie niepotrzebnych zagrożeń oraz zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego żołnierzom i pracownikom PKW. Ponadto jako sojusznicy jesteśmy również zobligowani wypełniać standardy określone przez właścicieli baz wojskowych oraz państwa, w których stacjonują polscy żołnierze” – wyjaśniono powody szczepień.

„Biorąc pod uwagę odporność zbiorową i wspomniane wymagania operacyjne wszyscy kierowani w rejon misji muszą posiadać uodpornienie przeciwko COVID-19 oraz zrealizować kalendarz sczepień” – dodano.

Poinformowano też, że obecnie żaden z żołnierzy z PKW nie jest rotowany do kraju, ze względu na COVID-19. Sytuacja dotycząca personelu cywilnego zatrudnionego w PKW jest taka sama jak w przypadku żołnierzy zawodowych – podano.

Jednocześnie Dowództwo zapewniło, że szczepienia personelu kontraktowego (rekrutowanego najczęściej z miejscowej ludności) w PKW jest dobrowolne.

„Zainteresowanie szczepieniami wśród personelu kontraktowego jest ogromne i możliwe z nadwyżek szczepień w kontyngentach. Nie ma żadnego problemu w tym zakresie, aby trzeba było dokonywać jakiejkolwiek selekcji. Społeczeństwo lokalne w miejscach stacjonowania PKW jest świadome powagi sytuacji i odpowiedzialności zbiorowej. Nie miała miejsca sytuacja, aby z osobami z personelu kontraktowego, które nie zdecydowały się na szczepienie przeciwko COVID-19, były rozwiązywane umowy” – napisano odpowiadając na pytania PAP.

Dowództwo Operacyjne wyjaśniło też, że możliwość szczepienia personelu kontraktowego w PKW realizowana jest w ramach prowadzonej przez kontyngenty działalności pomocowej.

„W walce z pandemią nie tylko dostarczamy takie wsparcie jak: maseczki, płyny dezynfekujące czy koncentratory tlenu, ale również z nadwyżek realizujemy szczepienie podmiotów cywilnych odpowiadających za zabezpieczenie pobytu kontyngentów w rejonie działań” – napisano.

Podkreślono też, że „każdorazowo donacje i możliwości szczepień spotkały z dużym uznaniem miejscowych władz i ludności, co jednocześnie przekłada się na bezpieczeństwo stanów osobowych PKW”.

W maju tego roku wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz informował sejmową Komisję Obrony, że w ubiegłym roku średnioroczny poziom zaangażowania Sił Zbrojnych w misje utrzymywał się na poziomie ok. 3 tys. żołnierzy a Siły Zbrojne RP realizowały zadania mandatowe w 10 polskich kontyngentach wojskowych – pod koniec czerwca zakończyliśmy jednak misję prowadzoną przez PKW Afganistan, gdzie limit żołnierzy był ustalony na 400 osób.

W maju Wojciech Skurkiewicz informował także, że na misiach zaszczepionych pierwszą dawką było ponad 95 proc. żołnierzy oraz pracowników cywilnych resortu a drugą blisko 30 proc.

PAP/TV Trwam News

drukuj