fot. PAP/Mateusz Marek

W. Andrusiewicz: W ciągu tygodnia uruchomimy 4,5 tys. łóżek dla pacjentów covidowych

W ciągu tygodnia uruchomimy 4,5 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19  – zapowiada rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zbliżamy się do przewidywanego szczytu trzeciej fali pandemii. Średnia zachorowań to obecnie ok. 15,5 tys. zakażeń dziennie – wskazuje Wojciech Andrusiewicz. Według danych, brytyjski wariant koronawirusa odpowiada za ok. 40 proc. zakażeń. W najbliższych dniach będzie to już 50 proc. Obecnie zajętość łóżek covidowych utrzymuje się na poziomie 69 proc.

Pacjentów będzie przybywać, dlatego pracujemy na uruchomieniem kolejnych miejsc – zapowiedział rzecznik resortu zdrowia w czasie konferencji prasowej.

–  W związku z faktem, że w Polsce mamy obecnie w granicach 69 proc. zajętości łóżek, tylko w ostatnim tygodniu uruchomionych zostało ponad 2 tys. dodatkowych łóżek, z czego ok. 500 w szpitalach tymczasowych i 200 łóżek respiratorowych. W tej chwili uruchamiamy kolejne. Można powiedzieć, że w przeciągu najbliższego tygodnia uruchomionych zostanie ok. 4,5 tys. łóżek, z czego 1500 to będą łóżka w szpitalach tymczasowych i ok. 420 respiratorowych. To są te działania tylko na najbliższy tydzień – podkreślił.

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że jeżeli nie będzie personelu medycznego, to same łóżka covidowe w niczym nie pomogą. Dlatego – jak mówił – podjęta została trudna decyzja w sprawie ograniczenia planowych zabiegów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl