fot. PAP/EPA

Włochy/Agencja Leków: Cztery zgony na zakrzepicę po szczepionce AstraZeneki

We Włoszech odnotowano cztery zgony z powodu zakrzepicy stwerdzonej w ciągu dwóch tygodni po zaszczepieniu preparatem firmy AstraZeneca – poinformowała krajowa Agencja Leków. Łącznie odnotowano 11 przypadków incydentów zakrzepowych.

W przedstawionym sprawozdaniu włoska agencja podała, że 11 przypadków zanotowano spośród łącznie 62 w UE, wpisanych na listę przez EudraVigilance, czyli europejską sieć przetwarzania danych i systemu zarządzania służącego do zgłaszania i oceny podejrzewanych działań niepożądanych leków dopuszczonych do obrotu lub badanych klinicznie.

Dane z Włoch obejmują okres do 22 marca.

Także w środę ogłoszono, że dotąd przysłano do kraju prawie 4 miliony dawek AstraZeneca spośród 17 milionów ogółem dostarczonych dawek preparatów wszystkich koncernów.

Zgodnie z zaleceniem ministerstwa zdrowia w Rzymie preparat ten jest rekomendowany dla osób powyżej 60 lat. Ta decyzja została podjęta po tym, gdy Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła, że ogólny stosunek korzyści płynących z preparatu AstraZeneki do ewentualnego ryzyka z nim związanego „pozostaje pozytywny”. EMA podkreśliła, że zakrzepy krwi to bardzo rzadki efekt uboczny szczepionki.

PAP

drukuj