Ł. Bernaciński: Podczas sympozjum „Oblicza pandemii” poruszę temat ograniczeń praw i wolności związanych z COVID-19 w aspekcie konstytucyjnym, wskazując, że prawo konstytucyjne powinno być skuteczne

Prawo powinno prowadzić do osiągnięcia celu, w tym wypadku zatrzymania epidemii. Jednak powinno być też proporcjonalne, co oznacza, że nie powinno nakładać na obywateli większych ciężarów od korzyści, jakie chcemy za pomocą prawa osiągnąć – podkreślił Łukasz Bernaciński, prawnik, członek zarządu Instytutu Ordo Iuris, w rozmowie z Radiem Maryja.

29 stycznia 2022 roku w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się sympozjum „Oblicza pandemii”. Wydarzenie jest organizowane z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. [czytaj więcej]

Wśród prelegentów są m.in. prof. dr hab. Andrzej Kochański, specjalista genetyki klinicznej i laboratoryjnej; dr Włodzimierz Bodnar, pulmonolog; dr Paweł Basiukiewicz, kardiolog i internista; dr Marek Sobolewski, statystyk; dr Zbigniew Martyka, internista i specjalista chorób zakaźnych oraz Łukasz Bernaciński, prawnik i członek zarządu Instytutu Ordo Iuris. Ostatni z wymienionych wygłosi referat pt. „Aspekty prawne ograniczeń, praw i wolności wprowadzanych w związku z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19. Wybrane zagadnienia”.

– Poruszę temat ograniczeń praw i wolności związanych z COVID-19 w aspekcie konstytucyjnym, wskazując na to, że prawo konstytucyjne powinno być skuteczne i proporcjonalne. Oznacza to, że prawo powinno prowadzić do osiągnięcia celu, w tym wypadku zatrzymania epidemii. Jednak powinno być też proporcjonalne, co oznacza, że nie powinno nakładać na obywateli większych ciężarów od korzyści, jakie chcemy za pomocą prawa osiągnąć – wyjaśnił prawnik.

Rozmówca wskazał, że w aspekcie konstytucyjności oceni również najnowsze przepisy, które są  w tej chwili procedowane.

– Przeanalizuję temat dotyczący sprawdzania przez pracodawców zaświadczeń covidowych pracowników oraz wprowadzania obowiązku szczepień dla medyków i być może dla funkcjonariuszy służb mundurowych, oraz nauczycieli – poinformował członek zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Prawnik zwrócił uwagę, że 20 marca br. miną 2 lata od ogłoszenia stanu epidemii w Polsce, dlatego warto przeanalizować obecną sytuację związaną z COVID-19.

– Jest to czas, kiedy możemy podsumować wydarzenia związane z epidemią w różnych aspektach, m.in. prawnych, ekonomicznych i medycznych. Dlatego dobrze, że organizowane są takie sympozja, gdzie można podzielić się swoimi doświadczeniami – ocenił Łukasz Bernaciński.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 07.00. Eucharystią w sanktuarium Najświętszej Mari Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Organizatorami sympozjum są Akademia Kultury Społecznej i Medialnej oraz Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. świętego Jana Pawła II w Toruniu.

Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, mogą zapisać się pod numerem tel.: 56 650 40 00 lub pisząc na adres e-mail: [email protected].

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl