fot. PAP/EPA

W. Putin: Gazprom wkrótce złoży Polsce ofertę ws. kupna gazu

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował we wtorek, że rosyjski Gazprom zamierza wkrótce złożyć propozycję dotyczącą sprzedaży gazu w ilości, jaka obecnie kierowana jest do Polski i że oferta ta będzie przedstawiona partnerom z różnych krajów, w tym Polski.

Putin przekazał, że rozmawiał na ten temat z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

„Gazprom bada możliwości i ma zamiar w najbliższym czasie złożyć propozycję, ofertę, wszystkim partnerom – i polskim, i europejskim i innym – nabywania obecnych ilości (gazu), które kierujemy dla Polski, na białorusko-polską granicę, po zakończeniu kontraktu, zawierając nowy kontrakt na 10-15 lat” – oświadczył prezydent.

Jak wskazał, partnerami tymi mogą być firmy polskie, jak i z innych krajów. „Ktoś kupi; jeśli nie, będziemy szukać innych rynków, nic strasznego” – powiedział.

Rosyjski prezydent wypowiedział się na ten temat na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu; został zapytany przez dziennikarzy o plany Polski dotyczące rezygnacji z importu rosyjskiego gazu.

Putin podkreślił, że „na szczeblu korporacyjnym” na razie nie było rezygnacji. Zauważył zarazem, że „oświadczenie, o którym mowa, złożył urzędnik rządowy wysokiego szczebla”. Dodał następnie: „firmy, które od nas kupują, są państwowe, dlatego wychodzimy z założenia, że jest to (rezygnacja-PAP) możliwe”.

W maju pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział agencji Reutera, że Polska nie planuje odnowić długoterminowej umowy na dostawy gazu po wygaśnięciu obecnej w 2022 r. Naimski oświadczył, że „jeśli cena rosyjskiego gazu będzie wystarczająco konkurencyjna, nie wykluczamy zakupu, ale zdecydowanie nie w ramach długoterminowego kontraktu”.

 PAP/RIRM

drukuj