fot. flickr.com

W przyszłym tygodniu rezolucja PE ws. polskiego TK

Parlament Europejski w przyszłym tygodniu ma przyjąć rezolucję o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego  w Polsce.

Porozumienie w tej sprawie zawarły dwie największe frakcje w Europarlamencie – Europejska Partia Ludowa, do której należą europosłowie Platformy Obywatelskiej oraz Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Przyjęcia rezolucji wcześniej niż planowano – czyli pod koniec miesiąca – chce też Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

Dziś o programie przyszłotygodniowej sesji ostatecznie zdecydują liderzy poszczególnych frakcji oraz szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Z wypowiedzi członków EPL wynika, że rezolucja będzie dotyczyła tylko kwestii związanych z Trybunałem Konstytucyjnym oraz zaleceniami Komisji Weneckiej.

Europoseł PiS-u Kosma Złotowski podkreśla, że są to sprawy wewnętrzne Polski i nie powinny być omawiane na forum PE. Krytycznie odnosi się do przyjęcia rezolucji.

Ostateczny projekt rezolucji, który będzie głosowany w przyszłym tygodniu, ma powstać w wyniku kompromisu wszystkich grup politycznych w PE.

Głosowanie nad rezolucją nie będzie powiązane z kolejną debatą o Polsce. Pierwsza dyskusja, w której wzięła udział premier Beata Szydło, odbyła się w styczniu w Strasburgu.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj