PE: zakończyła się debata dot. zamachów w Paryżu

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu przed południem odbyła się debata w związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu. Pod lupę brane są, m.in. ostatnie ustalenia Rady Unii Europejskiej co do kwestii zwalczania terroryzmu w Unii.

Niektórzy posłowie postulują o powołanie Europejskiej Agencji Antyterrorystycznej oraz Prokuratora Europejskiego celem zwiększenia bezpieczeństwa obywateli Europy. Debacie przyjrzał się Dawid Nahajowski, korespondent z Parlamentu Europejskiego.

– Rada Unii Europejskiej chce zapewnić szybkie i skuteczne zamrażanie aktywów terrorystów w całej wspólnocie w drodze autonomicznych decyzji Unii lub zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Posłowie poparli dzisiaj to stanowisko opowiadając się za zablokowaniem finansowania sieci terrorystycznych. W Parlamencie Europejskim przyznano, że dochodzi do niszczenia naszej cywilizacji w imię religii wykreowanej przez tzw. Państwo Islamskie. Francuska deputowana Marine Le Pen mówiła wprost: „Zamachowcem jest ideologia, w imię której terroryzm zabija. Jest to islamski fundamentalizm” – zaznaczył red. Dawid Nahajowski.

W związku z tym posłowie apelują też o zwiększenie kontroli Internetu. Europoseł Marek Jurek powiedział, że wszystkie strony internetowe popierające kalifat ISIS powinny być zamknięte, a kto podżega do zbrodni, ataków terrorystycznych w internecie dopuszcza się propagandy, którą należy wyeliminować.

– Czołowi unijni politycy domagają się wspólnego planu UE, co do przyszłości Syrii, który łączy się z problemem terroryzmu oraz dzisiejszą debatą. W kontekście relacji UE z Turcją europosłowie chcą też wiedzieć, ilu migrantów opuszcza ten kraj. To kluczowa sprawa, co do negocjacji Unii z tym państwem. Na Sali obrad padł też pomysł otworzenia Europejskiego Państwa Policyjnego celem przeciwdziałania terroryzmowi w Europie – dodał red. Dawid Nahajowski.

RIRM

drukuj