fot. flickr.com

W Polsce upowszechniają się usługi e-administracji

Polacy coraz częściej korzystają z usług e-administracji. To już ponad 40 proc. obywateli, co pokazują dane GUS-u. Obok resortu cyfryzacji, za powszechnym trendem, jakim jest rosnąca liczba usług przez internet, nadążyć chce resort zdrowia. Nowością są e-recepty, ale zaraz za nimi podjęta zostanie próba upowszechnienia e-skierowania.

W tym roku kolejne 2 mln Polaków założyło profil zaufany.

– Profil zaufany to jest przepustka do tych najbardziej zaawansowanych usług cyfrowych – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Usług e-administracji. Już teraz bez wychodzenia z domu możemy m.in. rozliczyć PIT oraz złożyć wniosek o 500 plus. Wszystko przez internet. To powszechny trend – mówi ekonomista Małgorzata Popławska.

– Z pewnością cyfryzacja jest trendem ogólnym. Nie dotyczy tylko administracji i państwa, ale dotyczy wszystkich dziedzin życia – zaznacza Małgorzata Popławska.

Wystarczy smartfon. Za pośrednictwem aplikacji coraz częściej do siebie piszemy, a coraz rzadziej dzwonimy. Z usług bankowych głównie korzystamy przy pomocy internetu. Za tym trendem chce nadążyć państwo. I nadąża, co pokazują dane GUS-u.

– Przekroczyliśmy 40 proc. obywateli, którzy przynajmniej raz w roku korzystają z usług e-administracji – podkreśla minister Marek Zagórski.

Wiele spraw załatwimy za sprawą portalu gov.pl. Aby skorzystać z zakładki „mój gov”, wystarczy profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Po zalogowaniu możemy np. zgłosić urodzenie dziecka, zameldować się na pobyt stały lub czasowy, ale też zgłosić utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego.

– 6 mln użytkowników w ciągu tylko jednego miesiąca, w październiku – akcentuje szef resortu cyfryzacji.

Ta liczba pokazuje zainteresowanie usługami e-administracji. Ale przecież cyfryzacja to również trend obecny w służbie zdrowia.

– Od 1 grudnia ubiegłego roku funkcjonują e-zwolnienia, czyli możliwość wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego – przypomina wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

A po nowym roku – co zapowiada Janusz Cieszyński – upowszechnione mają zostać e-recepty. Już teraz takich e-recept lekarze wystawili w Polsce ponad 60 mln.

– 10 mln polskich pacjentów już z tych e-recept skorzystało – zaznacza wiceminister zdrowia.

Ponad połowa recept już teraz jest wystawiana w formie cyfrowej. Po nowym roku resort zdrowia zapowiada kolejne prace. Chce m.in. upowszechnić usługę e-skierowanie.

– To będzie niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwoli na to, aby umówienie kolejnej wizyty nie wymagało odwiedzenia rejestracji – wyjaśnia Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia liczy też na to, że wzrośnie popularność e-wizyty. To wszystko ma nas prowadzić w stronę cyfrowej Polski.

– Cyfrowa Polska to Polska bez dokumentów, bez papierów. To takie państwo, gdzie bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie złożyć wniosek, załatwić sprawy urzędowe – podkreśla Małgorzata Popławska.

Bo cyfrowo znaczy wygodniej i szybciej.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl