fot. Monika Bilska

W Polsce trwają wybory do Parlamentu Europejskiego

Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7.00, a głosowanie potrwa do godz. 21.00. Wybierzemy 52 europosłów. O mandat eurodeputowanego ubiega się ośmiuset sześćdziesięciu sześciu kandydatów.

Do udziału w glosowaniu w naszym kraju uprawnionych jest 29 mln 994 tys. 623 wyborców. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy poważnie podeszli do głosowania, nie robili dopisków na karcie wyborczej i stawiali tylko jeden znak X przy nazwisku jednego wybranego kandydata.

Po oddaniu tego jednego znaku X, przy nazwisku jednego kandydata, w jednej kratce, należy złożyć kartę do głosowania stroną zadrukowaną, tak żeby była zachowana tajność głosowania, również przy oddawaniu głosu. Tę kartkę wrzucić następnie do urny – przy której tak, jak w poprzednich wyborach, zostały zmienione w tym zakresie przepisy, i jeden z członków komisji czuwa nad przebiegiem głosowania właśnie przy urnie – i tak naprawdę obywatelski obowiązek zostanie wówczas spełniony – podkreśla Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Obecnie w całym kraju trwa cisza wyborcza. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania,  zakończy się ona o 21.00. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień czy rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Agitować nie wolno także w Internecie.

 

RIRM

drukuj