Warszawa: 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej

W Warszawie rozpocznie się dziś 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. To jeden z najpiękniejszych festiwali w stolicy. W jego ramach na przełomie maja i czerwca w warszawskich kościołach rozbrzmiewać będzie muzyka w wykonaniu artystów z całej Europy.

Festiwal patronatem objął m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki. Wydarzenie rozpocznie się dziś występem chóru Cantores Minores w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Początek koncertu o godz. 20.00.

Ten koncert jest tak pomyślany, żeby słuchacze skupili się na tym, że muzyka sakralna w katedrze to jest coś wspaniałego. Wystąpi chóru Cantores Minores, który przy katedrze śpiewał już bardzo wiele lat. On był kiedyś chórem chłopięcym, a teraz mężczyźni już dorośli, i ten chór jest w pełni profesjonalnym zespołem, który działa przy Archikatedrze, występuje na Mszach świętych. Dzisiaj, w takiej wersji koncertowej, zaprezentuje muzykę od bardzo dawnej do muzyki współczesnej. Będzie to piękny koncert, ponieważ zespoły wokalne, to jest, to czego bardzo lubimy słuchać, szczególnie na wysokim poziomie artystycznym, jaki ten zespół prezentuje – mówił na antenie Radia Maryja Przemysław Kapituła, dyrektor Festiwalu.

Podczas festiwalu po raz 20. zostanie wręczona również „Srebrna Piszczałka” – nagroda przewodniczącego KEP. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W tym roku otrzyma je ks. dr Joachim Waloszek.

29. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej potrwa w stolicy do 2 czerwca. Zakończy się koncertem w kościele św. Zygmunta, organizowanym z okazji dwusetlecia urodzin Stanisława Moniuszki.

Wstęp na festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

 

RIRM

 

drukuj