fot. pixabay.com

W Parlamencie Europejskim powstaje sprawozdanie ws. mniejszości

W Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego powstaje sprawozdanie w sprawie prześladowania mniejszości z powodu przekonań lub religii. W dokumencie opisano sprawy dotyczące problemów wspólnot religijnych, ale również aspekt tzw. aborcji.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego, pisząc w raporcie o sprawie np. przemocy, podkreślili, że są głęboko zaniepokojeni wysokim jej poziomem wobec wspólnot religijnych, takich jak buddyzm, chrześcijaństwo, hinduizm, islam, judaizm i inne religie, a także ateistów, humanistów, agnostyków lub osób nieutożsamiających się z żadnym wyznaniem ani religią. Jak zapisano w dokumencie, zjawisko ma charakter globalny i nasila się w niektórych regionach. To typowe, że w jednym dokumencie problemy chrześcijan łączone są w Parlamencie Europejskim z problemami wyznawców innych religii.

Ponadto w projekcie sprawozdania mowa jest o tzw. prawach seksualnych i reprodukcyjnych. Wielu europosłów z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów już wyraziło swoje poparcie dla tzw. głosowań rozłącznych. Chodzi o przeprowadzenie głosowania odrębnego nad niektórymi częściami dokumentu tak, aby wyrazić swój sprzeciw wobec przyzwolenia np. dla tzw. aborcji i usunąć ze sprawozdania kontrowersyjne treści. Są również zgłaszane poprawki w obronie stricte chrześcijan.

B. wiceprzewodniczący PE, europoseł Ryszard Czarnecki, podkreśla, że podczas tworzenia tego typu sprawozdań istotne jest to, aby dbać o szczegóły i umiejętnie reagować na kontrowersyjne zapisy

– Stąd europosłowie naszej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zgłosili poprawkę mówiącą o tym, że aż 80 proc. (a więc cztery piąte) ludzi prześladowanych na świecie ze względu na swoją wiarę czy przekonania religijne to chrześcijanie. Brak takiej informacji de facto wypacza obraz rzeczywistości – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Finalny układ sprawozdania będzie znany po przegłosowaniu poprawek i akceptacji całości tekstu przez Parlament Europejski.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl