W obronie przemysłu zbrojeniowego

Już wkrótce ruszy zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o wzmocnieniu przemysłowego potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej. Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wydała decyzję o zarejestrowaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej oraz o zgodzie na zbiórkę.

Obywatelski projekt ustawy o wzmocnieniu przemysłowego potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej jest inicjatywą samorządowców, związkowców i pracodawców.

– W komitecie tej inicjatywy znajdują się przedstawiciele wszystkich związków zawodowych, samorządowcy, ale także przedstawiciele pracodawców, więc liczymy na szerokie poparcie wszystkich mieszkańców Polski, bo sprawa dotyczy nas wszystkich. Wydajemy na zbrojenia ogromne pieniądze, wydajemy na program modernizacji armii ponad 130 miliardów złotych i wszystkim nam powinno zależeć, żeby te pieniądze były zainwestowane w Polsce, a nie zagranicą – powiedział Artur Soboń, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik.

Projekt ma być próbą uniknięcia w przyszłości sytuacji, w jakiej znalazł się obecny rząd w trakcie wciąż niesfinalizowanego przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla armii. Zdaniem projektodawców jedyna rozpatrywana obecnie w jego finale oferta (Caracal, francusko-niemieckiego Airbusa) pozbawia krajowy przemysł miejsc pracy. Ponadto armia otrzyma sprzęt technologicznie starszy i droższy od proponowanego przez konkurentów Airbusa (PZL Mielec i PZL Świdnik), w dodatku mniejszą od planowanej liczbę jego sztuk, które będą produkowane poza Polską.

W akcję zbierania podpisów można włączyć się również za pomocą internetu. Wystarczy wejść na stronę przemyslobronny.pl.

– Potrzebujemy 100 tysięcy podpisów. Formalnie musimy to zebrać w ciągu trzech miesięcy, ale chcielibyśmy akcję zakończyć do końca października tego roku – zaznaczył Andrzej Kuchta, pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej.

TV Trwam News

drukuj