fot. PAP/EPA

Podróż apostolska Franciszka na Kubę i do USA

Już jutro Ojciec Święty Franciszek uda się w kolejną, tym razem dziesięciodniową podróż apostolską. Tym razem odwiedzi Kubę i Stany Zjednoczone.

Wizyta Papieża Franciszka ma być symbolicznym ukoronowaniem starań Stolicy Apostolskiej, które w grudniu zeszłego roku doprowadziły do poprawy stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Kubą oraz dały nadzieję na ich pełną normalizację.

Tematami przewodnimi papieskiej pielgrzymki będą: przemiany społeczno-gospodarcze na wyspie oraz sprawy imigracji i ekologii integralnej, zawartej w najnowszej encyklice „Laudato si”. Na kilka dni przed podróżą Franciszek skierował specjalne przesłanie do Kubańczyków:

– Drodzy bracia i siostry, tylko kilka dni pozostało do mojego wyjazdu na Kubę i biorąc to pod uwagę – zanim spotkamy się osobiście – pragnę przesłać państwu miłą wiadomość. Odwiedzę was, by dzielić się wiarą i nadzieją, abyśmy wzajemnie się wzmacniali i trzymali się Jezusa – mówił Ojciec Święty.

Papieskie przesłanie sprawiło, że Kubańczycy z utęsknieniem i otwartym sercem czekają na spotkanie z Ojcem Świętym.

– To było bardzo emocjonalne przesłanie Papieża Franciszka. Przynajmniej dla mnie. Myślę, że dotknęło najgłębsze części naszych serc, ponieważ musimy mieć wiarę – powiedziała Estrada Lourdes.

– Te słowa dotarły do wszystkich Kubańczyków. Musimy otworzyć swoje serca na Chrystusa. Tego żąda od nas Papież. Wszyscy czekają na to spotkanie, by usłyszeć słowa, których tak bardzo potrzebujemy – dodał Marcel Duran.

Kulminacją papieskiej podróży będzie udział w Światowym Spotkaniu Rodzin. Choć Franciszek spędzi z rodzinami zaledwie kilka godzin tej 10-dniowej podróży, to ważny etap wizyty. Dla Ojca Świętego będzie to, bowiem ostatnie przygotowanie do październikowego synodu biskupów o rodzinie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj