fot. Monika Tomaszek

W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja pt. „Problem dechrystianizacji. Prześladowania za wiarę w Unii Europejskiej i na świecie”

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja „Problem dechrystianizacji. Prześladowania za wiarę w Unii Europejskiej i na świecie”. W Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odprawiona została uroczysta Msza święta, która poprzedziła konferencję.

Podczas wydarzenia głos zabrali goście z Polski i zagranicy. Swoje wystąpienia wygłosili już m.in. europoseł Beata Kempa i ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. prof. Waldemar Cisło, wygłosił prelekcję opartą na raporcie „Prześladowani i zapomniani”.

Ks. prof. Waldemar Cisło wskazał, że dokument opisuje represje wobec chrześcijan w różnych państwach świata.

– Niestety przesłanie jest smutne, bo potwierdza obserwacje, które były zauważone przez różne ośrodki. Te podmioty podkreślają w swoich publikacjach i raportach, że chrześcijaństwo w dalszym ciągu jest religią najbardziej prześladowaną. Widać to chociażby w Iraku, Nigerii, Syrii. Dochodzą do tego nowe aspekty m.in. na Ukrainie widzimy, że do niszczenia struktur koniecznych do normalnego funkcjonowania społeczeństwa dochodzi jeszcze atakowanie struktury kościelnej. Rosjanie robią to celowo – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.

Organizatorem konferencji była AKSiM w Toruniu, europosłowie EKR i Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj