fot. PAP/Paweł Supernak

W MON utworzono Departament Innowacji

W resorcie funkcjonuje nowoutworzony Departament Innowacji, który ma zadbać o efektywne wykorzystanie technologii cywilnych do wsparcia rozwoju zdolności obronnych państwa – przekazały służby prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej.

„Utworzenie Departamentu Innowacji ma na celu usprawnienie wykorzystania najnowszych badań naukowych i technologii przełomowych w Siłach Zbrojnych RP. Ma on zapewniać koordynację i spójność wszystkich celów w zakresie rozwoju technologii i budowy innowacyjnych zdolności operacyjnych w resorcie obrony narodowej. Do istotnych zadań departamentu należy ocena i wykorzystanie potencjału badań naukowych i technologii cywilnych do zastosowań wojskowych, w tym w obszarze odpowiedzialności Pełnomocnika MON ds. przestrzeni kosmicznej” – napisały służby prasowe resortu obrony.

W informacji podkreśliły one, że powstanie Departamentu Innowacji „wpisuje się także w tendencje w państwach NATO”.

„W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny rozwój cywilnych technologii, głównie cyfrowych. Nakłady dużych koncernów na badania i rozwój technologii cyfrowych kilkukrotnie przewyższają te przeznaczane przez ministerstwa obrony, nawet w krajach takich jak Stany Zjednoczone. Z tego też powodu w ostatnich latach w krajach NATO dało się zaobserwować działania zmierzające do efektywniejszego wykorzystania technologii cywilnych do wsparcia rozwoju zdolności obronnych państwa. Wynika z tego także widoczna w państwach sojuszniczych NATO tendencja do wyodrębniania organizacji odpowiedzialnych za badania naukowe w zakresie technologii przełomowych w obszarze obronności i bezpieczeństwa” – wyjaśniono.

Powołanie Departamentu Innowacji resort obrony zapowiadał już w lipcu, a decyzja premiera o powołaniu departamentu zapadła we wrześniu. W zeszłym tygodniu MON ogłosił zarządzenie, w którym wskazano zadania nowego departamentu.

„Departament Innowacji odpowiada za zarządzanie w resorcie działalnością naukowo-badawczą w obszarze krajowym i międzynarodowym, wypracowywanie celów polityki innowacji w zakresie swojej właściwości oraz obsługę i merytoryczne wsparcie Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw przestrzeni kosmicznej. Celem Departamentu jest wsparcie rozwoju Sił Zbrojnych poprzez zapewnienie warunków do podnoszenia innowacyjności w prowadzonej działalności naukowo-badawczej” – zapisano w dokumencie.

Na stronach MON podano, że dyrektorem Departamentu jest płk Marcin Górka – dotychczasowy pełnomocnik MON ds. przestrzeni kosmicznej. Wcześniej był on Wiceprezesem Polskiej Agencji Kosmicznej ds. Obronnych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl