fot. PAP/Piotr Polak

Min. M. Błaszczak: W 2019 r. MON złoży w polskim przemyśle zbrojeniowym zamówienia na 6,8 mld zł

Zamówienia kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu; w tym roku ich wartość osiągnie ponad 6,8 mld zł – mówił w poniedziałek w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu szef MON Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu zostały podpisane aneksy do dwóch umów na dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. Zwiększają one zamówienia na karabinki MSBS GROT oraz pistolety VIS 100.

Szef MON podkreślił w poniedziałek, że zarówno karabinki MSBS GROT, jak i pistolety VIS 100, to bardzo dobra broń polskiej konstrukcji, wytwarzana przez polski przemysł zbrojeniowy w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że podpisane w poniedziałek aneksy zwiększają zamówienia Wojska Polskiego na tę broń. Jak mówił, dodatkowo w Fabryce Broni w Radomiu, WP zamówiło 18 tys. karabinków MSBS GROT i 2 tys. pistoletów VIS 100.

To oznacza, że do 2022 roku co trzeci polski żołnierz będzie wyposażony w najnowocześniejszy karabinek GROT polskiej produkcji; to oznacza, że jeszcze w tym roku zwiększone zostaną dostawy dlatego, że aneks właśnie tak stanowi. Jeszcze 4 tys. egzemplarzy karabinków w tym roku zostanie wyprodukowanych i dostarczonych do WP i 2 tys. pistoletów” – powiedział szef MON.

Minister obrony podkreślił, że zamówienia kierowane przez MON do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu.

Z reguły przez ostatnie lata zamawiano w polskim przemyśle zbrojeniowym zamówienia o wartości 3,5 mld zł, 3,7 mld zł. W 2018 roku były to 3,961 mld zł, w tym roku – możemy już mówić o tych zamówieniach, bo mamy już koniec września – WP, MON zamówi w polskim przemyśle zbrojeniowym kontrakty o wartości 6,851 mld zł” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Pierwszy z podpisanych w poniedziałek aneksów dotyczy umowy z września 2017 r. na dostawę karabinków MSBS GROT dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozwala on na dostawy 18 tys. sztuk broni. Zamówienie ma zostać zrealizowane w latach 2020-2022.

Drugi aneks wiąże się z umową z grudnia 2018 r. na produkcję pistoletów samopowtarzalnych VIS 100. Zgodnie z nowymi uzgodnieniami, do końca 2019 r. Fabryka Broni do zwiększy liczbę wyprodukowanych pistoletów VIS 100 z ok. 1,3 tys. do ponad 3 tys. Łącznie do 2022 r. Fabryka Broni dostarczy do Sił Zbrojnych RP prawie 20 tys. pistoletów VIS 100.

PAP

drukuj