fot. PAP/Andrzej Lange

Min. M. Błaszczak: Moim zadaniem jest sprawienie, aby ci, którzy bronią naszej Ojczyzny, byli godnie wynagradzani

Bronicie Ojczyzny, stoicie na straży bezpieczeństwa Najjaśniejszej Rzeczypospolitej to wielkie wyróżnienie, ale to także odpowiedzialnośćmówił do niemal 1 tys. 800 żołnierzy, którzy złożyli w Warszawie uroczystą przysięgę wojskową, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wydarzenie poprzedziła służba przygotowawcza, którą żołnierze odbyli w 29 jednostkach wojskowych w całym kraju.  

W ceremonii na placu Piłsudskiego uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON wskazywał w swoim wystąpieniu, że Polska jest bezpieczna, kiedy ma takich żołnierzy.

Żołnierzy wyszkolonych, żołnierzy sprawnie dowodzonych i żołnierzy dysponujących odpowiednim nowoczesnym sprzętem – to jest właśnie nasza przyszłość, to jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Bardzo dziękuję wam za to, że postanowiliście wstąpić do Wojska Polskiego. Mam świadomość tego, że służba w Wojsku Polskim nie jest łatwa, ale przynosi wiele satysfakcji. Bronicie Ojczyzny, stoicie na straży bezpieczeństwa Najjaśniejszej Rzeczypospolitej to wielkie wyróżnienie, ale to także odpowiedzialność – mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że jego zadaniem jest zwiększenie liczebności wojska i zapewnienie żołnierzom godnych wynagrodzeń. Wskazał w tym kontekście, że dzięki kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” w ciągu roku 32 tys. obywatelek i obywateli zadeklarowało wstąpienie do wojska.

Min. Mariusz Błaszczak przypomniał, że w tym roku przeciętne uposażenia żołnierza zawodowego, wraz z dodatkami wzrosło o blisko 600 zł. Akcentował, że kolejne podwyżki – do przeciętnie przeszło 6 tyś zł – są zaplanowane w projekcie przyszłorocznego budżetu. We wrześniu wystąpił w tej sprawie do prezydenta.

RIRM/TV Trwam News

drukuj