Zakończyła się sejmowa debata ws. ustawy dezubekizacyjnej

W Sejmie odbyła się debata nad rządowym projektem ustawy obniżającej renty i emerytury funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. Komisje zaproponowały kilka poprawek do projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

Jedna z nich w wyjątkowych przypadkach uprawnia szefa MSWiA do odstąpienia od rygoru ustawy. Chodzi o osoby pełniące krótkotrwale służbę przed 1990 r. oraz rzetelnie wykonujące zadania i obowiązki po 1989 r., w szczególności z narażeniem życia.

Poseł Janusz Śniadek z PiS-u podkreślił, że ustawa przywraca sprawiedliwość, która powinna się dokonać wiele lat temu.

– Ta ustawa to bardzo surowa sprawiedliwość, powiedziałbym taka starotestamentowa, ale jeszcze raz powtarzam: ta ustawa nie jest aktem odwetu ani zemsty. Czy odwetem można nazwać sprowadzanie wymiaru emerytury do wysokości średniego świadczenia 2050 zł? Taką emeryturę otrzymuje w Polsce połowa emerytów – przypomniał Janusz Śniadek.

Politycy Platformy Obywatelski podnoszą, że projekt jest niedopracowany. Złożyli wniosek o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu. Według Nowoczesnej ustawa prowadzi do odpowiedzialności zbiorowej.

Do zarzutów opozycji odniósł się szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

– Ta ustawa jest oczywiście dużo spóźniona, ale to nie znaczy, że należy z niej zrezygnować. To nie może być tak, że ludzie, którzy pracowali na równorzędnych stanowiskach, tylko poza SB, mają emerytury kilkakrotnie niższe od tych, którzy mieli przywileje wtedy i mają przywileje dzisiaj. Z tym trzeba skończyć – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Rządowy projekt obniża emerytury i renty około trzydziestu dwóch tysięcy byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

Emerytury i renty mają nie przekraczać średniego świadczenia w ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy ma sprawdzać IPN.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl