fot .3.PBOT

Wspólne ćwiczenia podkarpackich Terytorialsów z żołnierzami z brygady pancernej

Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem Karakal-19. To główne ćwiczenie świętoszowskiej 10. Brygady Kawalerii Pancernej (10.BKPanc) w rejonie odpowiedzialności 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska.

Ćwiczenie taktyczne rozpoczęło się w piątek 4 października 2019 r. i potrwają przez trzy kolejne dni. W tym czasie „pancerniacy” ze Świętoszowa występujący jako batalionowe zgrupowanie taktyczne będą realizować zadania taktyczno–ogniowe na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Żelazną brygadę w swoim stałym rejonie odpowiedzialności (SRO) będą wspierać wydzielone siły i środki z niżańskiego i jarosławskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

To już kolejny test wiedzy i umiejętności taktycznych podkarpackich „Terytorialsów”. Po dwóch latach szkolenia żołnierze z Podkarpacia sprawdzą się we wspólnym praktycznym ćwiczeniu z jednostkami wojskowymi z wojsk operacyjnych. W czasie współdziałania z kawalerią pancerną pododdziały z Niska i Jarosławia zrealizują zagadnienia w zakresie rozpoznania i ubezpieczenia rejonu wyjściowego, organizacji posterunków kontrolnych i obserwacyjnych. Zakres zadań obejmował będzie wiedzę, którą żołnierze OT przyswoili w etapie szkolenia indywidualnego i specjalistycznego.

„Wspólne szkolenie to doskonała okazja do sprawdzenie praktycznych umiejętności naszych żołnierzy podczas współdziałania bojowego z wojskami operacyjnymi. Każde szkolenie to wyśmienita sposobność do wspólnych spotkań, wymiany doświadczeń oraz porównania sposobów szkolenia. Ćwiczenia naszych żołnierzy z 10. BKPanc pozwolą na zapoznanie się z przyjętymi rozwiązaniami organizacyjnymi i szkoleniowymi w obszarze ich ewentualnego zastosowania w naszej pragmatyce szkoleniowej. To dla nas ważny moment móc skorzystać z wiedzy i umiejętności żołnierzy, którzy mają tak bogate doświadczenie. Po zakończeniu wspólnych zmagań będzie czas na analizę pomysłów i ich adaptacji w pododdziałach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki takim ćwiczeniom nie tylko doskonalimy nasz proces szkolenia, ale stawiamy duże kroki w zakresie współdziałania z wojskami operacyjnymi” – powiedział płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich „Terytorialsów”.

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.

W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Motto WOT brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

por. Witold Sura/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl