fot. PAP/Darek Delmanowicz

W Stalowej Woli żołnierze WOT złożyli przysięgę

W niedzielę w Stalowej Woli na Podkarpaciu ponad 230 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na sztandar. W skierowanym do nich liście premier Mateusz Morawicki napisał, że ten rodzaj wojsk ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

List premiera odczytała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. W niedzielę w Stalowej Woli na miejscowym Placu Piłsudskiego ponad 230 żołnierzy złożyło przysięgę na sztandar. Wszyscy służyć będą w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

W liście szef rządu podkreślił, że „Wojska Obrony Terytorialnej choć są najmłodszym rodzajem sił zbrojnych, mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa”.

Premier zaznaczył, że żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej szczególnie związani są ze swoim regionem i ze swymi społecznościami.

„Utrzymują gotowość do obrony kraju i chronią ludność przed skutkami klęsk żywiołowych. Zgodnie ze swoim mottem są +zawsze gotowi, zawsze blisko+” – dodał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że złożenie przysięgi w życiu każdego żołnierza jest „momentem prawdziwie przełomowym”.

„To zwieńczenie trudu szkolenia i potwierdzenie swojego zobowiązania wobec Polski” – napisał premier.

Premier pogratulował żołnierzom decyzji o wstąpieniu do WOT. Morawiecki podkreślił w liście, że służba WOT łączy rodziny i pokolenia, bo – jak zauważył premier – w szkoleniach biorą udział zarówno rodzice, dzieci, a także rodzeństwa czy małżeństwa.

„W roku obchodu 100-lecia odzyskania niepodległości przywołujemy pamięć o naszych bohaterach. Żołnierze 3. Brygady kultywują tradycję jednostek Armii Krajowej oraz Zrzeszenia +Wolność i Niezawisłość+ – niezłomnych obrońców Ojczyzny. Bądźcie dumni z tego dziedzictwa i pamiętajcie, że każdego dnia służby kontynuujecie ich misję – utrwalacie bezpieczeństwo Polski i Polaków” – napisał Mateusz Morawiecki.

List do żołnierzy skierował także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Odczytał go wiceszef resortu obrony Sebastian Chwałek.

Mariusz Błaszczak podkreślił w liście, że przysięga wojskowa to jedna z najważniejszych chwil żołnierza.

„To szczególny moment, który pozostaje w pamięci i który określa człowieka, jako obrońcę własnego narodu i ojczyzny. Składając przysięgę wojskową stajecie się dziś częścią społeczności żołnierskiej” – dodał.

Zdaniem ministra, WOT jest szczególną formacją, która uzupełnia o wymiar lokalny pozostałe siły zbrojne. Błaszczak podkreślił, że żołnierze WOT działając w regionie, który dobrze znają, w czasie wojny czy klęski żywiołowej mogą skuteczniej bronić życie i zdrowie ludności.

„To jest wasz najwyższy cel. Dzięki waszej służbie nasze małe Ojczyzny będą silniejsze i bardziej odporne na zagrożenia. Pamiętajcie także o dziedzictwie, o tradycji szczególnej formacji jaką była Armia Krajowa” – napisał szef MON.

Minister podziękował żołnierzom za decyzję o wstąpieniu do WOT.

„Tą decyzją potwierdzacie, że mimo wykonania innych obowiązków związanych z codzienną pracą i nauką, chcecie uczynić coś więcej dla Polski, chcecie czynnie wspierać bezpieczeństwo naszego kraju” – zaznaczył.

Żołnierze, którzy w niedzielę złożyli przysięgę służyć będą w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Brygada liczy już niemal 4 tys. żołnierzy. Niedzielna przysięga była 9. przysięgą w historii podkarpackiej brygady.

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce rozpoczęło się na początku 2017 r. Koncepcja przewiduje sformowanie 17 Brygad Obrony Terytorialnej – dwóch w woj. mazowieckim i po jednej w pozostałych województwach. Obecnie w strukturach WOT pełni służbę blisko 8,5 tys. żołnierzy, z czego 18 proc. stanowią żołnierze zawodowi (mają oni stanowić nie więcej niż 10 proc. formacji).

Szkolenia ochotników prowadzone są obecnie w sześciu brygadach obrony terytorialnej. W styczniu wyznaczono dowódców kolejnych siedmiu brygad OT. W 2018 roku dowództwo WOT planuje przeszkolić ponad 17 tys. żołnierzy.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy. W 2018 roku uruchomione zostanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

PAP/RIRM

drukuj