fot. WOT

Parasol WOT nad mieszkańcami Warmii i Mazur

We wtorek odbyło się w Olsztynie spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego i przedstawicieli organów samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego z żołnierzami 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, w jakich sytuacjach można zwrócić się do Terytorialsów z Warmii i Mazur, jakie zadania mogą realizować i jakim sprzętem dysponują, by usuwać skutki klęsk żywiołowych.

Tego typu warsztaty mają na celu przygotować samorządy oraz służby i instytucje im podległe do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej (WOT). Wynikiem tych spotkań ma być skuteczne wykorzystanie potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego.

fot. WOT

– Ostatnie wydarzenia na południu Polski pokazały, że wsparcie WOT było niezbędne podczas akcji ratunkowych, a dobra współpraca między samorządami, służbami ratowniczymi i Terytorialsami przyniosła efekty. Musimy być gotowi do współpracy w podobnych akcjach na Warmii i Mazurach – podkreślił płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Spotkanie w Olsztynie było pierwszym na terenie Warmii i Mazur w ramach projektu Wojsk Obrony Terytorialnej pk. „PARASOL”.

Podczas warsztatów został zaprezentowany Zespół Oceny Wsparcia, Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy oraz Kompanijny Moduł Zadaniowy. W skład zaprezentowanego modułu zadaniowego wchodzi kilkanaście pojazdów, w tym: samochody ciężarowo-terenowe, agregat prądotwórczy, wóz zabezpieczenia technicznego, sanitarka, pojazdy czterokołowe typu „quad” oraz maszt oświetleniowy, łódź ratownicza i zestaw sprzętu do działań ratowniczych, sprzęt inżynieryjny i środki łączności. Zaprezentowany moduł jest tylko przykładową kompilacją sprzętu. Jego skład może być dostosowywany do konkretnej sytuacji i potrzeb.

fot. WOT

W warsztatach licznie udział wzięli przedstawiciele organów samorządu terytorialnego z powiatu olsztyńskiego, szczycieńskiego, mrągowskiego i nidzickiego, zajmujący się na co dzień sprawami zarządzania kryzysowego. Ponadto obecni byli przedstawiciele warmińsko-mazurskiej policji, żandarmerii wojskowej, straży pożarnej, straży granicznej, żołnierze i pracownicy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także wojewódzki lekarz weterynarii oraz powiatowi lekarze weterynarii, dyrektor doradztwa rolniczego i dyrektor wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego.

Monika Jabłońska-Buder/radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl