fot. DWOT

Łódzkie: kolejni ochotnicy WOT złożyli przysięgę wojskową

Kilkudziesięciu ochotników 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na terenie 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu. Obecnie 9. ŁBOT liczy blisko tysiąc żołnierzy.

Ochotnicy, którzy są w różnym wieku, wykonują rozmaite zawody, przeszli wcześniej kilkunastodniowe szkolenie podstawowe, m.in. w zakresie strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.

W trakcie uroczystości wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk odczytał list szefa MON Mariusza Błaszczaka, skierowany do składających przysięgę. Minister zwrócił w nim m.in. uwagę, że sobotnia uroczystość odbywa się w roku, w którym upamiętniliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Te wydarzenia – zdaniem ministra – przypominają, że wolność i bezpieczeństwo ojczyzny są wartościami, których należy strzec.

Szef resortu podziękował ochotnikom, że zdecydowali się wstąpić w szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pogratulował im „niezłomnej, patriotycznej postawy przejawiającej się w gotowości do służenia Polsce i lokalnej społeczności”.

Również szef 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9. ŁBOT) płk. Paweł Wiktorowicz podziękował ochotnikom za trud i wysiłek podczas intensywnego szkolenia, którego zwieńczeniem jest przysięga wojskowa. Jak mówił, przysięga wojskowa to wyjątkowe wydarzenie, które na zawsze zapada w pamięci.

„Ten akt ślubowania to wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego” – powiedział.

Pogratulował im wytrwałości oraz zaangażowania i poinformował, że w szeregi 9. ŁBOT wstąpiło już blisko tysiąc żołnierzy-ochotników.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się festyn rodzinny z wieloma atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz dorosłych. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja sprzętu oraz pojazdów będących na wyposażeniu łódzkiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa. Była też możliwość porozmawiania o służbie w WOT oraz skosztowania tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, „Warszyc”, działa na terenie województwa łódzkiego. Docelowo w strukturze brygady planowane jest sformowanie czterech batalionów lekkiej piechoty – w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Docelowo brygada ma liczyć około 3 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność OT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

PAP

drukuj