fot. Paulina Lęcznar

Trwa szkolenie ochotników powołanych do 3. PBOT w ramach projektu „Wakacje z WOT”

22 czerwca w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej 5 kolejni ochotnicy zostali powołani do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. pułkownika Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. W tym dniu rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

Planowanych 64 kandydatów w dniu wcielenia w pierwszej kolejności dopełniło wszystkich formalności ewidencyjno–logistycznych. Po teście poziomu sprawności fizycznej w Rzeszowie rozpoczęło się 16-dniowe szkolenie podstawowe, które rekruci spędzają na poligonie w Nowej Dębie.

W ramach projektu „Wakacje z WOT” zajęcia prowadzone są w systemie ciągłym. Największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

Szkolenie taktyczne ma za zadanie przygotować wszystkich żołnierzy do przetrwania na współczesnym polu walki. Kandydaci w czasie „szesnastki” wykonają przynajmniej trzy strzelania bojowe z karabinka GROT.

W przededniu przysięgi wojskowej żołnierze odbędą egzamin końcowy po wyznaczonej tzw. „pętli taktycznej”. W tym czasie wszyscy ochotnicy wykonają wiele zadań taktycznych i ogniowych, które przyswoili sobie w czasie szkolenia podstawowego.

11 lipca w Nowej Dębie żołnierze wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

„Wakacje z WOT” to projekt Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej realizowany przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Adresowany jest do uczniów, studentów oraz wszystkich chętnych, którzy chcą się sprawdzić i zrealizować swoje niejednokrotnie życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie. Pomysł jest ukłonem w stronę ochotników, którzy ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach wyższych nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego czy akademickiego. Podobny projekt świetnie przyjął się już podczas ferii zimowych.

***

W tym samym czasie (22 czerwca) w Jarosławiu przy ul. 3-go Maja 67, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej po raz pierwszy rozpoczęła szkolenie podstawowe w ramach skróconej służby przygotowawczej dla absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.

Kandydaci w 34. Batalionie Lekkiej Piechoty odbywają 12-dniowe szkolenie podstawowe, w czasie którego będą ćwiczyć zagadnienia z taktyki oraz szkolenia strzeleckiego. Na zakończenie wszyscy absolwenci odbędą egzamin końcowy po wyznaczonej „pętli taktycznej”, potwierdzający nabycie umiejętności zawartych w programie szkolenia. Przysięga odbędzie się 7 lipca w Jarosławiu.

Szkolenie tego typu jest efektem pracy  Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, które prowadząc m.in. współpracę z partnerami społecznymi promuje służbę w Wojsku Polskim, wprowadzając szkolenie ochotników z organizacji proobronnych i klas o profilu wojskowym na potrzeby rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP. Jednym z projektów Biura w tym zakresie jest organizacja  skróconych szkoleń dla absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.

Kpt. Witold Sura, 3. rzecznik prasowy PBOT

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl