USA o porozumieniu UE-Turcja: „ważny krok”

Departament Stanu USA określił w piątek porozumienie Unia Europejska – Turcja – mające na celu wstrzymanie nielegalnej migracji – jako „ważny krok”. Zadeklarowano też, że Waszyngton jest gotów zwiększyć pomoc dla krajów dotkniętych masowym napływem uchodźców.

W oświadczeniu Departamentu Stanu oceniono pozytywnie „język porozumienia, które podkreśla, że wszyscy uchodźcy zasługują na ochronę oraz to, że porozumienie będzie realizowane z pełnym poszanowaniem prawa UE i prawa międzynarodowego”.

UE i Turcja uzgodniły w piątek w Brukseli porozumienie, które ma pomóc zahamować falę migracyjną do Europy.

Zgodnie z porozumieniem Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich imigrantów, którzy od 20 marca, czyli od najbliższej niedzieli, przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian UE ma wkrótce rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie „modelu biznesowego” przemytników ludzi.

PAP/RIRM

drukuj