fot. PAP/EPA

USA: Izba Reprezentantów odwołała republikańskiego spikera

Za spory w Kongresie i wewnątrz Partii Republikańskiej zapłacił dotychczasowy spiker Izby Reprezentantów. Kevin McCarthy został odwołany ze stanowiska.

Kevin McCarthy do budynku wchodził jako spiker Izby Reprezentantów, a wychodził już jako były spiker.

– Być może dzisiaj przegrałem głosowanie, ale wychodząc z tej izby, czuję się szczęśliwy, że służyłem narodowi amerykańskiemu – powiedział Kevin McCarthy.

Kevin McCarthy kierował Izbą Reprezentantów od stycznia. Republikanie, by wybrać go na tę funkcję, potrzebowali 15 głosowań. Wniosek o jego odwołanie poparło 216 kongresmenów, 210 było przeciwko. Za głosowali Demokraci, do których dołączyło ośmiu republikańskich buntowników. To z ich inicjatywy wniosek trafił pod obrady.

– Chaos to mówca McCarthy. Chaos jest wtedy, kiedy komuś nie można ufać na słowo – akcentował Matt Gaetz, członek Izby Reprezentantów z Partii Republikańskiej.

Grupa polityków związanych z Partią Republikańską miała pretensje do spikera, że w porozumieniu z Partią Demokratyczną przyjął ustawę o tymczasowym finansowaniu administracji, przez co nie doszło do tzw. shutdownu, czyli paraliżu państwa wynikającego z braku środków na funkcjonowanie. Przeciwnicy byłego już spikera żądali od niego, by sprzeciwiał się dodatkowym funduszom dla Ukrainy i wymógł przesunięcie tych środków na uszczelnienie granicy z Meksykiem.

– Nie miało to nic wspólnego z wydatkami. Nie miało nic wspólnego ze wszystkim, o co kogoś oskarżał. Chodziło o to, by zwrócić na siebie uwagę – podsumował Kevin McCarthy.

Buntownicy, którzy doprowadzili do odwołania spikera nie zaproponowali nikogo w jego miejsce. W Partii Republikańskiej rosną obawy, że będący w mniejszości Demokraci będą dyktować warunki w Izbie. Funkcję spikera tymczasowo ma pełnić osoba, jaką wskazał Kevin McCarthy. Ma on jednak ograniczone uprawnienia, a praca Izby będzie stała w miejscu, jeśli nie znajdzie się właściwy następca. Na kongresmenów naciska w tej sprawie obecny prezydent USA, Joe Biden.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl