fot. pixabay.com

Polska wznowiła kontrole na granicy ze Słowacją

Od północy na granicy ze Słowacją tymczasowo wznowiona została kontrola graniczna. Obowiązywać będzie co najmniej 10 dni.

W ostatnich miesiącach mocno zaktywizował się tzw. szlak bałkański, którego jedna z odnóg prowadzi przez Słowację. Stamtąd część migrantów – m.in. przez terytorium naszego kraju – próbuje dostać się do Niemiec oraz innych krajów UE. W pobliżu granicy od początku roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali ponad 1600 osób.

– Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów. Ta sytuacja powoduje, że podjęliśmy bardzo konkretne i zdecydowane decyzje o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona dziś o północy – podkreślał Mariusz Kamiński.

 

Przy wjeździe do Polski kontrolowany będzie dowód lub paszport. Przekraczanie tzw. turystycznych przejść granicznych, np. w górskich Tatrach, jest niedozwolone. Każde takie przejście uznawane będzie za nielegalne przekroczenie granicy.

Obecny na konferencji komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga, powiedział, jak będzie wyglądał ruch na granicy polsko-słowackiej.

– Na odcinku granicy polsko-słowackiej zostanie uruchomionych w sumie 11 przejść granicznych, z czego 8 to przejścia drogowe, a 3 kolejowe. Aby nasze działania były jak najmniej uciążliwe dla naszych obywateli uruchomimy 11 miejsc, gdzie będzie można przekroczyć granicę pieszo – mówił gen. Tomasz Praga.

O wprowadzeniu kontroli zostały poinformowane MSW Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech, a także Komisja Europejska. Dane o przejściach granicznych znajdują się w załączniku do rozporządzenia. Łącznie okres kontroli nie może być dłuższy niż dwa miesiące.

RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl