fot. PAP/EPA

USA przywracają sankcje przeciwko Wenezueli za naruszenie umowy z opozycją

Stany Zjednoczone przywracają najważniejsze sankcje na sektor naftowy Wenezueli, ponieważ rząd Nicolasa Maduro nie wywiązał się z ustaleń w sprawie organizacji wyborów – podały w środę stacje BBC i CNN. Reżim nie dopuścił do startu kandydatek opozycji.

Amerykańskie ministerstwo finansów ogłosiło na swojej stronie internetowej, że wydało nową licencję dla firm z USA, dającą im 45 dni na „wygaszenie transakcji związanych z operacjami naftowymi i gazowymi w Wenezueli”.

„Waszyngton przeprowadził bardzo dokładną analizę i ustalił, że rząd w Caracas nie wywiązał się z porozumienia z opozycją dotyczącego organizacji uczciwych wyborów prezydenckich, dlatego USA przywrócą sankcje” – wyjaśnił amerykański urzędnik, cytowany przez CNN.

„Byliśmy szczególnie zaniepokojeni faktem, że wenezuelskie władze uniemożliwiły również wiodącej kandydatce opozycyjnej. Marii Corinie Machado. start w wyborach, a następnie nie pozwoliły na zgłoszenie wyznaczonej przez nią kandydatki zastępczej. dr Coriny Yoris. jako kandydatki na prezydenta” – dodał.

Inne źródło CNN w administracji USA zaznaczyło, że przywrócenie sankcji „nie powinno być oceniane jako ostateczna decyzja. Nie jest tak, że już nie wierzymy, iż Wenezuela może przeprowadzić konkurencyjne i inkluzywne wybory”.

Agencja Associated Press wyjaśniła, że podjęte w środę działania przywracają politykę USA wobec Wenezueli do stanu sprzed porozumienia zawartego w ubiegłym roku przez rząd Maduro z opozycją na Barbadosie. Oznacza to, że amerykańskie firmy nie mogą robić interesów z państwową wenezuelską spółką naftową PDVSA bez specjalnej licencji od resortu finansów w Waszyngtonie.

Maduro przejął prezydenturę po zmarłym w 2013 roku Hugo Chavezie. Na początku 2019 roku został zaprzysiężony na drugą kadencję po wyborach, które powszechnie oceniono na świecie jako sfałszowane. Pod jego rządami dysponująca bogatymi złożami ropy Wenezuela znalazła się w katastrofalnym kryzysie gospodarczym i społecznym.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl