fot. PAP/EPA

Unijny komisarz ds. praworządności krytykuje ustawę o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Unijny komisarz ds. praworządności, Didier Reynders, poinformował, że Komisja Europejska przeanalizuje ustawę o komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Nie zawaha się także podjąć działań w tej sprawie, jeśli będzie to potrzebne.  

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zdecydował się podpisać kontrowersyjną ustawę o powołaniu Państwowej Komisji do zbadania rosyjskich wpływów. Zaniepokojenie wyraziła Komisja Europejska. Zdaniem Didiera Reyndersa, unijnego komisarza ds. praworządności, przepisy mogą pozbawić obywatela możliwości odwołania się do sądu.

Pytania o przepisy mogą się pojawić dziś podczas kolejnego już wysłuchania w ramach procedury z art. 7 Traktatu dotyczącej praworządności.

Zaniepokojenie ustawą wyraziły też Stany Zjednoczone. Rzecznik Departamentu Stanu ocenił, że komisja może być użyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. Wezwał też polski rząd, by nie wykorzystywał nowego prawa do blokowania kandydatur polityków opozycji.

Europoseł Ryszard Czarnecki ocenia, że mamy do czynienia z hipokryzją i stosowaniem podwójnych standardów.

Analogiczna Komisja funkcjonuje w parlamencie francuskim. Wzywa na przesłuchania polityków nie tylko  byłych, ale także sprawujących swoje mandaty obecnie i to nikomu nie przeszkadza. W Europarlamencie jest komisja śledcza –  w której jestem członkiem i koordynatorem – do zbadania ingerencji zewnętrznych w procesy demokratyczne Unii Europejskiej i krajów członkowskich Unii – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zdecydował o podpisaniu ustawy o komisji do spraw rosyjskich wpływów w Polsce. Jednocześnie podjął decyzję o skierowaniu podpisanego dokumentu do Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl