fot. https://twitter.com/PLPermRepEU/status/1526573127890878465/photo/1

Unia Europejska sfinansuje zakup broni?

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, postulował w Brukseli zwiększenie funduszu rekompensującego państwom członkowskim zakup broni dla Ukrainy. W Brukseli we wtorek spotkali się unijni ministrowie obrony.

Minister Mariusz Błaszczak przekazał, że chęć dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO została przyjęta z entuzjazmem [czytaj więcej].

– W naszym przekonaniu to wzmocni Sojusz Północnoatlantycki i politykę odstraszania, która jest istotą NATO, odstraszania przed agresywnym działaniem Rosji – zaznaczył minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak wskazał, że Polska podejmowała na forum potrzebę zwiększenia środków na fundusz rekompensujący państwom członkowskim koszty, jakie ponoszą, przekazując broń Ukrainie. Pula, jaka jest na stole, to dwa mld euro. W ocenie szefa resortu obrony jest ona nieadekwatna do potrzeb.

– Już donacja, którą przekazaliśmy, jest o wartości przekraczającej miliard euro, a więc sama polska donacja stanowi połowę kwoty, która wynika z funduszu. Pamiętajmy, że fundusz został zorganizowany do finansowania innych celów, np. misji państw Unii Europejskiej – dodał szef resortu obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że stanowisko Polski podzielali także przedstawiciele innych europejskich państw. Minister opowiedział się też za zwiększeniem środków na program mobilności wojsk, który przewiduje rozbudowę infrastruktury transportowej, w tym kolei i lotnisk. Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że świat staje w obliczu kryzysu żywnościowego, a program mobilności może znaleźć wobec tego nowe zastosowanie.

– Żeby można było w dłuższej perspektywie zapewnić również dostawy żywności wyprodukowanej na Ukrainie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony dostrzegł również potrzebę spójnych działań Unii Europejskiej i NATO. Zaznaczył, by w przypadku misji unijnych korzystać z infrastruktury Sojuszu, ale też sięgać po dowództwa powołane w formacie natowskim. Polityk podkreślił, że pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl