B. Szydło: Europa powinna robić więcej dla swojego bezpieczeństwa

Europa powinna robić więcej dla swojego bezpieczeństwa w zakresie zewnętrznym i wewnętrznym, zagrożonym przez terroryzm – podkreśliła dziś premier Beata Szydło po pierwszej części szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, poświęconego bezpieczeństwu Unii Europejskiej.

Szefowa rządu poinformowała na konferencji prasowej, że zakończyła się pierwsza część posiedzenia, związana z bezpieczeństwem Unii Europejskiej w zakresie wewnętrznym i zewnętrznym.

„Przedstawiłam stanowisko Polski, które bardzo mocno wspiera konkluzje zaproponowane w tej części obecnego szczytu Rady Europejskiej (…). W naszym przekonaniu Europa powinna robić więcej dla swojego bezpieczeństwa, tak właśnie w zakresie zewnętrznym i wewnętrznym, zagrożonym przez terroryzm” – wskazała Prezes Rady Ministrów.

My stoimy na stanowisku, że przede wszystkim nadszedł czas na to, żeby walka z terroryzmem była skuteczna i dobrze, że ten temat wybrzmiał dzisiaj na naszym posiedzeniu – mówiła premier. W jej ocenie, przyjęte konkluzje pokazują, że „tego typu myślenie zaczyna przeważać w UE”.

„Polska jest gotowa do wzmacniania europejskiej polityki obronnej oraz do przystąpienia do wzmocnionej współpracy strukturalnej” – oświadczyła Beata Szydło.

Premier wskazywała, że kluczowym oczekiwaniem Polski jest „spójność działań UE z NATO, naszymi zobowiązaniami w ramach tej organizacji oraz naszymi krajowymi planami obronnymi”. Relacjonowała, że na wniosek Polski zostały sformułowane ścisłe zapisy ws. NATO, odnoszące się także do Deklaracji Warszawskiej.

„Będziemy zabiegali, aby polityka unijna odpowiadała na wyzwania dla bezpieczeństwa płynące tak z południa, jak i ze wschodu (…) Unijna polityka bezpieczeństwa musi być oparta o równowagę strategiczną” – dodała premier RP.

Jak podkreśliła Prezes Rady Ministrów, konkluzje we właściwy sposób odnoszą się do celów europejskiego funduszu obronnego.

„Chcemy by był on w pełni dostępny dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, dlatego zabiegaliśmy o odnotowanie tam firm o średniej kapitalizacji, takich jak PGZ, a także firm mniejszych i średnich” – zwróciła uwagę szefowa rządu.

Premier Beata Szydło podczas spotkania w Brukseli zwróciła się także do opozycji mówiąc, by przestała ona uprawiać politykę na problemie migracji.

„Apeluję do opozycji, by przestała uprawiać politykę na problemie migracji; to niegodne – oświadczyła Prezes Rady Ministrów i zapowiedziała, że jej rząd nie zgodzi się na politykę zagrażającą bezpieczeństwu polskich obywateli.

Apel Beaty Szydło to reakcja na zapowiedź szefa PO Grzegorza Schetyny, który zadeklarował w imieniu samorządowców związanych z Platformą, że będzie chciał „zrobić gest i przyjąć kilkanaście, kilkadziesiąt matek z dziećmi z miejsc objętych wojną, żeby pokazać, że Polska nie jest antyeuropejska”.

Premier zapytana o zapowiedź lidera Platformy, oświadczyła na dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli, że politykę migracyjną prowadzi rząd.

„I wykorzystywanie dla celów politycznych nieszczęścia, jakim jest los tych, którzy próbują dotrzeć do Europy i znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, jest po prostu niegodne. Myślę, że warto, ażeby liderzy polskiej opozycji przestali wreszcie uprawiać politykę właśnie na problemie migracyjnym” – podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Beata Szydło podkreśliła, że rząd na pewno nie zgodzi się na to, żeby prowadzić politykę, która „będzie zagrażała bezpieczeństwu polskich obywateli”.

PAP/RIRM

drukuj