Umorzono śledztwo ws. tragedii w kopalni Wujek

Sąd Okręgowy w Katowicach utrzymał lipcową decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. tragedii w kopalni Wujek-Śląsk w 2009 r. Zażalenie na tę decyzję złożyła część pokrzywdzonych.

Chodzi o jedną z największych górniczych katastrof w Polsce w ostatnich latach. W wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło 20 górników, a 37 kolejnych zostało rannych. W ramach wszczętego po katastrofie śledztwa przesłuchano ponad 350 osób. Umorzenie postępowania, o którym zdecydowano 29 lipca, prokuratura motywowała faktem, że nie wykazano, by istniał związek przyczynowy między zachowaniem człowieka, a zapaleniem się i wybuchem metanu.

Zażalenie na decyzję prokuratury złożyli pokrzywdzeni. W śledztwie taki status ma 58 osób – są to górnicy, którzy w wypadku odnieśli obrażenia, oraz bliscy zmarłych. Pełnomocnik, który złożył zażalenie, reprezentuje siedemnastu z nich.

Niezależnie od umorzonego śledztwa ws. katastrofy, prokuratura kontynuuje postępowanie dotyczące nieprawidłowości w kopalni przed wypadkiem. Wśród podejrzanych są m.in. ówczesny dyrektor kopalni Krzysztof K., a także ówczesny kierownik działu robót górniczych i naczelny inżynier kopalni, a dziś jej dyrektor, Adam Z.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl