Nietolerancyjne zachowanie rektora – usunął krzyż z uczelni

Prof. Janusz Ostoja-Zagórski, rektor UKW w Bydgoszczy usunął krzyże ze swojego gabinetu i z sali senatu uczelni. Decyzja nowego rektora UKW, wzbudziła wiele kontrowersji.

-Działania rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mogą świadczyć o nietolerancji – powiedział mec. Bartosz Kownacki, poseł PiS.

Prof. Janusz Ostoja-Zagórskim, rektor UKW od września tego roku zdecydował niedawno o zdjęciu krzyża z sali senatu Uniwersytetu. Ponadto jak informuje poseł – rektor zasugerował swoim profesorom, by nie uczestniczyli we Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w uczelnianych togach.

– To skandaliczne i niedopuszczalne zachowanie, dlatego że pomija szereg istotnych aspektów m.in. faktu, że krzyż jest symbolem naszej wiary i dla większości Polaków ma szczególne znaczenie. Rektor w sposób szczególny powinien to uszanować. Warto zwrócić uwagę, że również wśród kadry uniwersyteckiej większość osób jest katolikami. (…) Krzyż to symbol kulturowy, symbol tożsamości i choćby z tego powodu krzyż powinien znaleźć się w szczególnym miejscu, również na uczelniach wyższych – mówi pos. Bartosz Kownacki

Poseł dodał, że do obecności krzyża w przestrzeni publicznej odniósł się wcześniej Europejski Trybunał Praw człowieka.

– W zeszłym roku Europejski Trybunał Praw człowieka zajmował się sprawą krzyża, który został usunięty w szkole we Włoszech. (…) Krzyż co do zasady, prawidłowej i należycie rozumianej jest symbolem biernym, który nie narzuca nikomu jakiegokolwiek światopoglądu, tym bardziej światopoglądu chrześcijańskiego, i jako taki jest dopuszczalny w tych miejscach. (…) Warto również zwrócić uwagę, że w ramach tego zrzeszenia jeden z sędziów, który je wydawał podkreślił, że taki wojujący sekularyzm, wojujący ateizm, który narzuca np. zdejmowanie krzyży, wymazywanie symboli chrześcijańskich z życia publicznego jest też pewnego rodzaju światopoglądem. Właśnie światopoglądem laickim i taki wojujący laicyzm jest również nietolerancją – akcentował pos. Bartosz Kownacki.

Poseł zamierza wystosować list otwarty w tej sprawie do rektora UKW. Wyraził też nadzieję, że sprawą zajmie się parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski.

Wypowiedź pos. Bartosza Kownackiego


Pobierz Pobierz

 

List otwarty do Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl