Autorstwa Paweł Rybka z Bydgoszczy - własne, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15769806

W Bydgoszczy trwają uroczystości z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. bp. M. Kozala

Mija 80 lat od męczeńskiej śmierci bł. ks. bp. Michała Kozala. Z tej okazji w Bydgoszczy trwają uroczystości z udziałem Prymasa Polski.

Ks. abp Wojciech Polak przewodniczy Mszy świętej sprawowanej od godz. 17.00 w parafii pw. bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika.

Bł. ks. bp Kozal urodził się 25 września 1893 r. w Nowym Folwarku. Był m.in. rektorem Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie i biskupem włocławskim. Podczas II wojny światowej został aresztowany przez Niemców, był prześladowany i trafił do obozu w Dachau, gdzie zginął 26 stycznia 1943 roku.

Mógł się uratować, podejmując kolaborację z nazistami. Wybrał jednak drogę męczeństwa – wskazuje ks. kanonik Tadeusz Putz, proboszcz parafii pw. bł. Michała Kozala w Bydgoszczy, w której odbędą się rocznicowe uroczystości.

– On sam złożył Bogu ofiarę ze swojego życia i w sekrecie podzielił się tym ze swoim siostrzeńcem, ks. Czesławem Kozalem, gdyż miał świadomość, że z tego obozu nie wyjdzie, że Bóg przyjął jego ofiarę, którą złożył w intencji ocalenia życia kapłanów, za Kościół w Polsce i za Ojczyznę. Myślę, że jest na dzisiejsze czasy patronem szczególnym, którego opieki potrzebujemy dzisiaj jak rzadko kiedy, bo widzimy dzisiaj czasy niespokojne – mówi ks. kanonik Tadeusz Putz.    

W 1987 roku św. Jan Paweł II dołączył ks. bp. Michala Kozala do grona błogosławionych Kościoła. Od tamtej pory wierni modlą się o jego kanonizację.

Transmisję dzisiejszych uroczystości z Bydgoszczy przeprowadzają Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl