Sprawa zmiany nazwy mostu w Bydgoszczy trafiła do sądu

Wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes zaskarżyła w piątek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta Bydgoszczy o zmianie nazwy przeprawy przez Brdę z Most im. Lecha Kaczyńskiego na Most Uniwersytecki.

Główne zarzuty wobec uchwały to naruszenie statutu Bydgoszczy – brak zasięgnięcia opinii rad osiedli, właściwej merytorycznie komisji rady i prezydenta miasta oraz brak jawności głosowania i błędne określenie terminu wejścia w życie uchwały – powiedział rzecznik wojewody Bartłomiej Michałek.

Wojewoda mogła stwierdzić nieważność uchwały w 30 dni od momentu, w którym ją otrzymała. Jednak z tego nie skorzystała. Zdecydowała się natomiast na zaskarżenie uchwały do sądu administracyjnego.

Skarga do WSA została skierowana za pośrednictwem Rady Miasta Bydgoszczy.

Uchwałę o nadaniu mostowi przez Brdę imienia Lecha Kaczyńskiego bydgoska Rada Miasta podjęła jeszcze przed rozpoczęciem budowy przeprawy, kilka dni po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

27 listopada 2013 r. radni – z inicjatywy największego klubu PO – podjęli uchwałę, że przeprawa będzie nazywała się Most Uniwersytecki, a wcześniejsza uchwała traci moc. Za zmianą głosowali radni PO i SLD, przy sprzeciwie radnych PiS. Radni zdecydowali, że uchwała zmieniająca nazwę wejdzie w życie 14 grudnia.

Zmianę nazwy ostro skrytykowali działacze, posłowie i radni PiS, którzy zwrócili się do wojewody o jej unieważnienie z powodu naruszenia wielu aktów prawnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl